Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Praha musí nabízet OPENCARD bez zpracování osobních údajů

Opencard. Ilustrační foto
Zdroj: Mediafax
Lidé mají možnost pořídit si opencard bez odevzdání osobních údajů už nyní (ilustrační foto)

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) chce, aby Praha do konce června začala nabízet osobní elektronickou tramvajenku bez zpracování osobních údajů, která bude sloužit jen jako tramvajenka s fotografií a informacemi o držiteli vytištěnými přímo na kartě.

Město by ji podle úřadu mělo vydávat za stejných finančních podmínek jako opencard, u níž lidé poskytnou svá osobní data. Řekl to předseda ÚOOÚ Igor Němec.
 

Držitelé klasické Opencard budou mít možnost odvolat souhlas se zpracováním svých údajů.
 

"Nelze připustit, aby se třeba cena karty lišila v tom, že by za cenu sběru osobních údajů lidé měli kartu levnější," uvedl Němec. ÚOOÚ nový typ tramvajenky po Praze žádá už delší dobu. Nyní městu prodloužil lhůtu na její zavedení do poloviny roku.

PSALI JSME:

OPENCARD: Další PRŮŠVIH, zase hrozí milionová pokuta!
 

Lidé mají možnost pořídit si opencard bez odevzdání osobních údajů už nyní.
 

"U některých funkcí čipových karet není nutné uchovávat osobní údaje držitele karty v jakýchkoli databázích, ale postačuje, když lze ověřit, že osoba, která kartu předkládá je jejím oprávněným držitelem,“ sdělil právník IuRe Jan Vobořil.
 

Praha nabízí anonymní přenosnou kartu, kterou může sdílet více lidí. Tato varianta tramvajenky je ale dražší.
 

"Veřejnost má už nyní možnost vybrat si mezi kartou osobní, nebo anonymní, bez jakékoliv evidence osobních údajů," řekl mluvčí opencard Martin Opatrný. Vyšší cena anonymní karty podle něj vyplývá z toho, že je přenosná a může ji používat například více lidí ve firmě.
 

Ve stejném duchu reagoval na Němcova slova i pražský magistrát. "Podstatou zpoplatnění anonymní opencard není fakt, že pro její pořízení nemusejí lidé uvádět osobní údaje, ale to, že ji může sdílet více cestujících," uvádějí ve zprávě zástupci magistrátu. Praha podle nich nijak finančně neznevýhodňuje anonymní opencard.
 

Mluvčí Opatrný upozornil na to, že pokud by město neevidovalo osobní údaje u tramvajenky, nemohlo by lidem vydávat duplikáty v případě ztráty opencard ani kompenzovat ztrátu předplaceného kuponu. Kvůli těmto nevýhodám podle něj lidé nebudou mít o takový produkt zájem a město na něj pouze vydá zbytečné finanční náklady.
 

Opatrný připomněl, že ÚOOÚ původně projekt opencard schválil a nyní k němu má nové požadavky. Zopakoval, že město osobní údaje uživatelů opencard uchovává pouze kvůli výrobě a správě tramvajenky, nemůže je nijak využít ke komerčním účelům.
 

Podle Němce měla Praha na zavedení anonymní karty původně čas do 1. ledna. Město však požádalo o půlroční prodloužení lhůty. Pokud by kartu ani do té doby nezavedlo, může ÚOOÚ sáhnout k sankcím. "V tuto chvíli si ale myslím, že nové vedení (města) k tomu přistupuje velmi poctivě. Když požádali o prodloužení lhůty, tak se tím zabývají," dodal Němec.

tn.cz / ČTK