Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Praha Praze dala pokutu. Za Karlův most

karlův most
Zdroj: oficiální zdroj

Podle ministerstva kultury neopravují Karlův most odborníci a při pracích došlo k poškození mostu. Poklesla tak historická hodnota.

Praha si za pochybení při rekonstrukci Karlova mostu udělila pokutu 54 tisíc korun. Šéf magistrátního odboru kultury a památkové péče Jan Kněžínek řekl, že chyby byly spíše formálního charakteru a památce neublížily.

 

Podle dřívějšího vyjádření inspekce ministerstva kultury ale oprava výrazně poškodila hodnotu a autenticitu této památky. Výtky ministerstva město i nadále odmítá.

 

Podle Kněžínka Praha pochybila například v tom, že neoznámila Akademii věd zahájení archeologických průzkumů nebo že nestanovila dopodrobna předem způsob opracování kamenných kvádrů. "Proto jsme uložili pokutu při spodní hranici," řekl Kněžínek. Novela památkového zákona přitom umožňuje udělit pokutu až čtyři miliony korun.

 

Kněžínek dodal, že rozhodnutí zatím nenabylo právní moci a město se může odvolat k ministerstvu kultury. "Radil bych ale, aby pokutu přijalo," poznamenal Kněžínek.

 

Hlavní město i městští památkáři ale i nadále odmítají, že by byla památka při opravě poškozena.

 

Ministerská inspekce koncem loňského roku ostře kritizovala postup prací na Karlově mostě. Město se bránilo, ale inspekce jeho námitky zamítla. Při kontrole shledala dva okruhy pochybení. Ten první spočíval v přípravě a v nedodaných povoleních, druhý okruh pochybení se týkal samotné opravy. Údajně bylo nahrazeno více kamenných bloků, než doporučil diagnostický průzkum, a kritika také padala na způsob, jakým se při opravě opracovávaly kamenné součásti mostu.

 

Město udělilo pokutu samo sobě, magistrátní odbor kultury totiž v tomto případě figuruje jako orgán státní správy. Peníze za pokutu tak zůstanou v městském rozpočtu, pouze se přesunou z jedné kapitoly do jiné.

ČTK