Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Praha prohrála soud, magistrála se musí ztišit

Kolony na pražské magistrále
Zdroj: Mediafax
Praha musí snížit emise hluku na pražské magistrále (ilustrační foto).

"Boj o ticho" trval dva roky. Jeho vítězem jsou lidé z okolí magistrály. Praha si však se ztišením magistrály neví rady.

Nejvyšší soud uzavřel největší spor občanů s úřady kvůli hluku. Praha prohrála a neví, co dělat, píší v úterním vydání Hospodářské noviny.


Dva roky trvající "boj o ticho“ mezi lidmi z okolí pražské magistrály a radnicí má vítěze. Hospodářské noviny získaly závěr Nejvyššího soudu, který dává za pravdu obyvatelům města – a Praha tak musí výrazně snížit hladinu hluku kolem ulice 5. května, což je jeden z hlavních a nejvytíženějších tahů do centra metropole.


"Vlastníci nemovitostí nejsou povinni strpět hluk, který je nad rámec hygienických norem. Hlavní město Praha bude muset zvolit taková opatření, aby emise hluku splňovala hygienické normy,“ shrnuje rozhodnutí mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.


Rozhodnutí je definitivní a Praha má rok na to, aby rámus z aut dovedla na úroveň povolené normy. To by v kritickém úseku znamenalo snížit hladinu až o 18 decibelů, což bude podle expertů velmi obtížné. Nový primátor Bohuslav Svoboda si chce nechat od expertů poradit, co podniknout. Slibuje, že rozsudek bude respektovat. V úvahu podle něj připadají protihlukové zábrany, snížení povolené rychlosti nebo uzavření jednoho jízdního pruhu, píší Hospodářské noviny.
 

 

tn.cz / Mediafax