Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Praha uctí památku vojáků Rudé armády

Praha uctí památku vojáků Rudé armády, kteří padli v boji za osvobození Československa.

Dopoledne se uskuteční vzpomínkové setkání na jejich pohřebišti na Olšanských hřbitovech.

 

Rusové slaví Den vítězství 9. května, tento den také Rudá armáda před 65 lety vstoupila do Prahy, v níž se o den dříve dohodli němečtí okupanti s českými povstalci na zastavení bojů.

 

ČTĚTE TAKÉ:

65. výročí konce války: Klaus na Vítkově varoval před ztrátou suverenity

Klaus jmenoval šest nových generálů české armády

Prezident Klaus: Jako čtyřletý jsem pomáhal stavět barikády

 

Osvobození Prahy pro sovětskou armádu bylo, zejména ve srovnáni s boji v jiných městech, poměrně snadnou operací. České hlavní město totiž v době jejich příchodu po čtyřdenních bojích z velké části ovládali čeští bojovníci a rudoarmějci po příjezdu hlavně likvidovali zbytky německých sil.

 

Ztráty Rudé armády v Praze se počítaly v desítkách. Několik stovek vojáků nicméně Sověti ztratili v následných bojích s ustupujícími Němci.

 

Dodnes se přitom spekuluje o tom, že Prahu mohli osvobodit Američané, kteří již 6. května vstoupili do Plzně. Sovětsko-americko-britská dohoda z poloviny dubna 1945 ale stanovila, že do československého hlavního města vstoupí jako první Sověti.

 

Svůj Den vítězství dnes oslaví také Rusko, které uspořádá obrovské oslavy v 72 městech. Každé z nich plánuje svou vlastní vojenskou přehlídku, tu hlavní ale pochopitelně uvidí moskevské Rudé náměstí.

 

PSALI JSME:

Den vítězství v Moskvě: zúčastní se i Klaus

 

Slavností se zúčastní nejvyšší představitelé Francie, Německa, Itálie, Číny a dalších nejméně třinácti zemí. Kromě německé kancléřky Angely Merkelové nebo francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho je očekáván i český prezident Václav Klaus.

tn.cz / Mediafax