Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 25.11. 2011 19:02

Prahou táhli odboráři, nelíbí se jim korupce

Po hodině pochodu dorazily zhruba čtyři stovky odborářů a jejich sympatizantů z pražského Palackého náměstí na Malostranské náměstí před Poslaneckou sněmovnu. Páteční protest pořádaný Asociací samostatných odborů (ASO) je zaměřený proti korupci a žádá prošetření velkých kauz poslaneckou komisí.

Na Malostranském náměstí začali odboroví předáci s dalšími projevy, poté chtějí předat usnesení pochodujících místopředsedovi sněmovny Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD).

 

 

Prahou táhli odboráři, nelíbí se jim korupce - 3
Zdroj: tn.cz / Mediafax

 

Pomalý přesun z Palackého na Malostranské náměstí omezil dopravu v metropoli, na cestě pochodu byly odkloněné tramvaje a nejezdila tu auta.

 

Akci druhé největší odborové centrály v zemi provází slabá účast. Po dvanácté hodině, kdy začali se svými projevy řečníci na Palackého náměstí, bylo na místě pouze několik stovek lidí.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Dopravní odbory hrozí generální stávkou!

 

Slabá účast zklamala i místopředsedu ASO Jaroslava Pejšu, který odhadl počet protestujících na 300 až 400. Očekával přitom tisíce. "Lidé více nadávají v hospodě, než aby vyšli do ulic," řekl Mediafaxu Pejša.

 

Předseda ASO Bohumír Dufek zahájil mítink protivládním proslovem. "Země je prolezlá korupcí a vláda občanům lže, lže a lže," uvedl s tím, že kabinet Petra Nečase (ODS) před korupcí pouze klečí.

 

 

Prahou táhli odboráři, nelíbí se jim korupce - 1
Zdroj: tn.cz / Mediafax

 

Odbory chtějí podle svého vedení nové volby, omezení imunity poslanců a snížení jejich počtu na 100, aby je občané mohli lépe kontrolovat.

 

ČTĚTE TAKÉ:

METRO NEVYJELO! Odbory spokojené, DPP chce víkendový provoz

 

"Zrušme Senát. Poslanecká sněmovna nebere na jeho hlasování zřetel," dodal šéf ASO. Ke sněmovně se protestující vydali ve 12.40.

 

Odboráři žádají prošetření kauzy IPB, zbrojních zakázek, Diag Human, Opencard nebo třeba ProMoPro. "Protože politici zahráli tyto kauzy do autu, ukážeme občanům, že chceme dotahovat věci do konce a že upadající morálka začíná u vrcholových politiků a u poslanců," uvedl Dufek.

 

 

Prahou táhli odboráři, nelíbí se jim korupce
Zdroj: tn.cz / Mediafax

 

Pochod má být i připomínkou akce před 22 lety na Letenské pláni, kam přišlo skoro 800 tisíc lidí a požadovali vyšetření policejního zásahu proti demonstrantům ze 17. listopadu. "Po 22 letech mají lidé možnost se vyjádřit k největšímu sociologickému problému společnosti, a to nejen po hospodách" upozornil na korupci místopředseda ASO Jaroslav Pejša.

 

ČTĚTE TAKÉ:

JEDNÁNÍ opět ZKRACHOVALA! Odbory, vláda a zaměstnavatelé se nedohodli!

 

Korupce může být podle místopředsedy i hlavním problémem eurozóny. Předlužené jihoevropské státy jsou podle něj na špičce nejzkorumpovanějších států.

 

Mítink odborářů na Palackého náměstí se pokusil přehlušit aktivista Zdeněk Ponert. Ze střechy svého auta provolával megafonem: "Odbory jsou prodloužená ruka politických stran." Odmítal moc pro komunisty, sociální demokraty, ale i pro současnou vládu. Policie ho legitimovala a přiměla místo opustit.

hru tn.cz / Mediafax
Reklama