Právníkem i za dva měsíce. Titul má 400 rychlokvašek

Z právnickým vzděláním se v Plzni na právnické fakultě podezřele plýtvalo. Až čtyři stovky studentů si odnesli diplom za méně než čtyři roky.

Letos by mělo do lavic prvního ročníku právnické fakulty Západočeské univerzity usednout na 300 studentů. To je o stovku méně, než se dostalo k titulu za podezřelých okolností, píše Právo.


Rychlokvašení studenti dokázali vystudovat prestižní obor za méně než čtyři roky. Normálně trvá studium pět let. Někteří byli skutečnými rekordmany v rychlosti zvládnutí všech zkoušek.

 


Jak uvedla vedoucí akreditační komise fakulty Vladimíra Dvořáková, z toho 35 lidí dokázalo ´zvládnout´ základní pětileté studium do tří let. Tituly zde ale byly získávány také velmi rychle. Podle odhadů Dvořákové bude u 80 procent těchto studentů všechno v pořádku.


"Ale rozhodně není zvykem, aby tak vysoký počet studentů dostudoval tak rychle. Podle mého názoru měl tento nestandardní postup sloužit k tomu, aby se v něm skrylo zrychlené studium u některých lidí," uvedla ve středu Dvořáková.


Mezi absolventy, kteří získali titul v podezřelé krátké době, byly mj. už dříve uváděny například obě děti zastřeleného bosse podsvětí Františka Mrázka. Michal a Monika Mrázkovi studovali na plzeňské právnické fakultě ve stejném období – od září 2003 do května 2005, tedy půldruhého roku.

 

Všemi problémy práv v Plzni, jež byly dosud naznačeny v médiích, se už zabývá státní zastupitelství. Došetření vidí v řádu měsíců, možná roku.
 

Nové vedení fakulty slibuje, že se změní přijímací testy. Ty by měly zajistit stejné podmínky pro všechny.

tn.cz / Mediafax