Právníkem za dva měsíce. Mafie ohrožovala stát

Problémy na právnické fakultě v Plzni jsou problémem, který mohl mít fatální důsledky. Tvrdí to šéfka akreditační komise Vladimíra Dvořáková.

Dvořáková pro ministerstvo školství vyšetřuje poměry na škole. Podle ní šlo o snahu mafie si tyto vysoce postavené lidi zavázat, a získat tak klíčové kontakty v politice, policii či na státních úřadech. A jejich prostřednictvím pak například ovládat prodeje státního majetku, veřejné zakázky či arbitráže. "Musíte pochopit, o co tam jde. Že to není o tom, že nějaký politik dal někomu obálku za udělení titulu. Hraje se o miliardový majetek státu. Tahle síť ohrožovala bezpečnost země," řekla MF DNES Vladimíra Dvořáková.


Podle Dvořákové využil organizovaný zločin toho, že se na fakultu v posledních letech ve velkém hlásili politici, celníci, policisté, příslušníci tajné služby BIS, kontroloři či státní úředníci. Ti podle nových zákonů potřebovali vysokoškolské vzdělání k tomu, aby mohli zůstat na svých postech. Těmto lidem mafie podle Dvořákové zajistila titul "bez práce". "Tím si je zavazovala. Síť pak mohla být využívána k majetkovým operacím, v nichž figuroval i majetek státu. A nikdo by to nevyšetřoval, protože část policistů od nich získala tituly," dodala Dvořáková.


Na právnické fakultě v Plzni propukl skandál poté, co vyšlo najevo, že desítky lidí dokázaly vystudovat pětiletý magisterský obor za několik týdnů či měsíců. Mezi "rychlostudenty" patřili vysoce postavení úředníci, policisté a politici. Ti se teď mohou cítit zavázáni lidem, kteří jim rychlé absolvování školy umožnili. Poměry na fakultě začala prověřovat protikorupční policie a státní zastupitelství, uvedl deník.


Na škole studovali například expremiér Stanislav Gross, právník Eduard Bruna, který obhajoval Jiřího Čunka, chomutovská právnička Ivana Řápková či děti zavražděného podnikatele Františka Mrázka.

 

Rychlou nápravu poměrů na právech v Plzni slibuje dočasný děkan a exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Více ZDE

ora tn.cz / Mediafax