Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Pražská koalice se rozpadla! Co bude dál?

Protest proti kolaici ODS a ČSSD na magistrátu
Zdroj: Jindřich Kodíček
Koalice ODS a ČSSD na pražském magistrátu je minulostí - ilustrační foto

Opoziční TOP 09 v Praze čeká na nabídky ODS tak ČSSD a je ochotna jednat s oběma možnými koaličními partnery, sdělil v úterý šéf zastupitelů na magistrátu Tomáš Hudeček. Pražská ODS si na pondělním regionálním zasedání jednomyslně odhlasovala ukončení koalice s ČSSD v metropoli.

"Osloveni jsme zatím nebyli, ale jsme připraveni jednat s oběma stranami," sdělil Hudeček. Vstup do koalice si ovšem podmiňuje, a to nejen obsazením postů v radě, ale také očištěním některých personálních pozic ve vedení města.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

 

 

PSALI JSME:

Pražská koalice se rozpadá! ODS chce oslovit TOP 09!
 

Hudeček současně potvrdil, že je v úzkém kontaktu s předsedou strany, ale jeho názor nechtěl blíže komentovat. Podporu však pražská organizace od strany má. "S vedením TOP 09 budeme jednat v řádu hodin, nejvíce dne," vysvětlil Hudeček.
 

Pokud bude mít nabídka ale směšný charakter, tak strana takovou možnost samozřejmě nepřijme.
 

Pražskou koalici ODS a ČSSD provázela během roku vládnutí na pražském magistrátu řada střetů a neshod. Posledním bodem, který vyvolal spory, bylo schvalování rozpočtu na příští rok. Hudeček v této souvislosti uvedl, že opozice získala pouze hrubé obrysy rozpočtu. "Je jasné, že koalice nefunguje," sdělil a dodal, že jsou zřejmé indicie o tom, že se jedná o vnitrostranický boj uvnitř ODS.
 

Za vypovězením koalice ODS a ČSSD vidí Hudeček nejen problém s rozpočtem, ale také tendr na odpad, financování metra A nebo miliardový úvěr pro dopravní podnik.
 

Rozhodnutí regionální rady musí posvětit ještě klub zastupitelů ODS v úterý večer. Platnost koaliční smlouvy skončí 30 dnů poté, kdy výpověď zastupitelé schválí. Složení vyjednávacího týmu ODS pro jednání o nové koalici tvoří předseda pražské ODS Boris Šťastný, 1. místopředseda a primátor Bohuslav Svoboda a předseda klubu zastupitelů Rudolf Blažek. Kdo bude jednat za TOP 09 je zatím otázkou. Hudeček ale potvrdil, že půjde samozřejmě o lidi z řad zastupitelů hlavního města.
 

Vlády nad Prahou se ujala ODS a ČSSD po loňských komunálních volbách. Koaliční jednání mezi pražskou vítěznou TOP 09 a ODS provázela po volbách od začátku celá řada sporů. Strany se navzájem urážely a obviňovaly. TOP 09 již několikrát upozornila na to, že koalice mezi ODS a ČSSD už byla dávno hotová a skončila na magistrátu v opozici. Proti velké koalici protestuje celá řada sdružení i občanských iniciativ.

hel tn.cz / Mediafax