Pražská záchranka se brání: Nemocnice Na Bulovce jednoznačně pochybila

Pražská záchranka se brání proti nařčení FN Bulovka i ministerstva zdravotnictví a trvá na důkladném prošetření události z 8. dubna, kdy v nemocnici nebyla přijata rodící žena.

Pražská záchranná služba vydala prohlášení, z něhož vyplývá, že její zdravotníci trvají na svém původním tvrzení. "Jednali jsme správně a v souladu s platnou legislativou," uvádí v prohlášení pražská záchranka. Informaci poskytla v neděli agentuře Mediafax mluvčí záchranářů Jiřina Ernestová.
 

PSALI JSME:

V nemocnici Na Bulovce nepřijali rodící ženu. Porodila v sanitce

 

Podle vyhlášky je posádka sanitky povinna transportovat pacienty do nejbližšího vhodného zdravotnické zařízení, což v tomto případě byla FN Bulovka.

 

Podle Ernestové personál při příjezdu sanitky s rodičkou odmítl její přijetí i vyšetření, byl nekomunikativní a neuvedl jiné lůžkové zařízení, kam lze ženu přepravit. "Domníváme se, že byl spáchán trestný čin neposkytnutí pomoci," sdělila Ernestová.

 

Výpovědi nemocničního personálu a záchranářů se liší

 

Personál nemocnice podle záchranářů přišel do sanitního vozu až poté, co zdravotníci přenesli rodičku zpět do sanitky, a tam porod dokončili.

 

"Lékařka, která hovořila s operačním střediskem, se nezmínila, že by měla na sále komplikovaný porod, který by jí nedovolil se z místa vzdálit," popisuje podrobnosti telefonátu mluvčí záchranky.

 

"Zarážející je i fakt, že porodnice po porodu v sanitce matku i dítě přijala do péče, ačkoli předtím to odmítala," popisovala také Ernestová.

 

Záchranná služba trvá na prošetření události znaleckou komisí ministertsva zdravotnictví i orgány činnými v trestním řízení.

 

Událost se večer 8. dubna, když v sanitním voze před pražskou nemocnicí Na Bulovce porodila žena, ke které byli před tím přivoláni záchranáři.

 

Již v sanitce měla pacientka po čtyřech minutách kontrakce, ale v nemocnici ji podle záchranářů odmítli přijmout. Jelikož se porodní sál nachází v přízemí, rodička byla přenesena na nosítkách zpět do sanitního vozu, kde porodila zdravého chlapečka.

 

Podle mluvčího nemocnice Na Bulovce Jakuba Hofmanna není vina na straně nemocnice, šlo podle jeho slov především o nešťastnou shodu náhod. "Ve chvíli, kdy volali zdravotníci do nemocnice, jim bylo jasně řečeno, že porodník má na sále vysoce komplikovaný rizikový porod s možným bezprostředním ohrožením života a další tři rodičky," vysvětlil k odmítnutí pacientky Hofmann.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Porod v sanitce. "Hlouposti z Bulovky" rozčilují záchranáře

tn.cz / Mediafax