Pražští radní schválili plán na oddlužení Kongresového centra

Penta Group Investments a Zátiší Catering Group budou strategickými partnery, kteří pomohou s oddlužením Kongresového centra Praha (KCP).

Vybrané firmy budou mít Kongresové centrum v pronájmu na 24 let, sdělil v úterý novinářům náměstek primátora Milan Richter (ODS).

 

"Tyto společnosti odkoupí zbytný majetek a zároveň zajistí splacení zbývajícího dluhu tak, aby Praze zůstala hlavní budova centra a mohly se i nadále pořádat kongresy," vysvětlil Richter s tím, že město zatím nic neprodává vzhledem k tomu, že veškeré převody majetku a odstranění zástav proběhne až po úplném splacení dluhu.

 

PSALI JSME:

Zadlužené Kongresové centrum má naději. Pomůžou mu dvě firmy

Praha zachraňuje Kongresové centrum. Stomilionovou injekcí

 

Firmy se navíc zavázaly, že právě do roku 2014 uvolní zhruba 300 až 350 milionů korun do moderního technického vybavení a rozšíření centra. "Hlavní budova by byla pronajata po dobu 24 let. První čtyři roky firmy investují své peníze a zbylých 20 let by město dostávalo 50 milionů korun ročně jako nájemné, což je zhruba o 15 milionů více než se doposud daří," sdělil Richter.

 

Aktuální výše dluhu KCP se odhaduje na 2,1 miliardy korun. Společenství firem dá 1,2 miliardy korun za zbytný majetek, mezi který patří hotelový komplex, Business centrum Vyšehrad a volné pozemky. Navíc garantuje úvěr ve výši 570 milionů korun, město ale musí dodat zbylých 370 milionů korun, aby byl dluh splacený.

 

Návrh musí ještě projednat zastupitelé. Konečné slovo však bude mít ministerstvo financí. "Pokud ministerstvo financí nebude souhlasit s touto variantou, tak samozřejmě bude muset vše řešit jinak. Pravděpodobně centrum prodá a tím pádem v Praze nebudou kongresy," uzavřel Richter s tím, že nepředpokládá, že do konce roku bude jasno. Času podle něj mnoho nezbývá, protože KCP musí v dubnu 2011 zaplatit dalších zhruba 200 milionů korun.

 

PSALI JSME:

Kongresové centrum má dluhy, Praha chce peníze od státu

Jaký bude osud Kongresového centra?

 

Opozice v Praze řešení kritizuje, pochybuje totiž, že na ně ministerstvo financí kývne. Navíc považuje situaci v bývalém 'Paláci kultury' za neudržitelnou. Kromě dluhů upozorňuje na to, že objekt chátrá a jeho zařízení zastarává. Zisk ve výši 70 milionů považuje za paradox vzhledem k tomu, že palác i další objekty ve vlastnictví KCP potřebují podle opozice investice ve výši jedné miliardy korun.

 

"Výnosy hotelu dosáhly v roce 2009 pouze 143 milionů korun, což představuje nenaplnění rozpočtu o takřka 76 milionů korun. Je neuvěřitelné, že za dlouhodobě špatné hospodaření hotelu provozovatel dostává od města milionové provize," uvedl před časem místopředseda pražské ČSSD Miroslav Poche.

 

Podívejte se na rok starou reportáž o zadluženém Kongresovém centru v Praze:

 

 

Centrum přes svůj zisk však nedokáže splácet své dluhy a hrozí, že zkrachuje. Dluh i s úroky se pohybuje kolem dvou miliard korun a město je musí splatit do roku 2014. Podle Richtera dluhy vznikly v letech 1998 až 2000 kvůli pořádání zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v roce 2000 a následně summitu NATO.

 

Kdo za situaci v Kongresovém centru může je však otázkou. "Je to stará věc a nechci na nikoho ukazovat," doplnil Richter.

 

Praha již pomohla KCP finanční injekcí ve výši 100 milionů korun, která pokryla letošní splátku dluhu zhruba 230 milionů korun. Tento krok vedení města schválilo na konci února. V polovině března město vypsalo právě výběrové řízení na restrukturalizaci centra. Cílem je mít podle Richtera ziskovou hlavní budovu centra bez dluhů.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Mediafax