Psí rekordmanka porodila 15 štěňat

Fena Irského vlkodava připravila své majitelce velké překvapení, vrhla 15 štěňat

Ilona Dubnová chová v Krupce u Teplic Irské vlkodavy už šestým rokem. Doma má 3 feny tohoto impozantního plemene. Jaké bylo její překvapení, když jí na konci dubna porodila její fena Arantis Sagittarius takové nadělení. Celý porod trval 18 hodin.

 

"U tohoto plemene je běžné tak 6 až 8 štěňat, tohle je opravdu rarita. Při porodu nám pomáhal veterinář a když mi po dvanáctém štěněti řekl, že jsou tam další, šla jsem do kolen. Jenom jedno nepřežilo a tak máme teď vyrovnané skóre, 7 kluků a 7 holek. Shodou okolností tu mám ještě od druhé fenky další dvě štěňata, doma se nám tedy kromě tří velkých vyskytuje ještě 17 malých vlkodavů,“ ukazuje Ilona Dubnová na malou štěkající smečku.

 


"Štěňatům už je skoro měsíc, začíná to být pěkný záhul po nich uklízet, učit je na žrádlo a věnovat se jim, je to jak nájezd kobylek,“směje se Dubnová.

 

Irský vlkodav je největším psem na světě, pes může vyrůst až na 95 centimetrů. Původem země je Irsko, kde dokonce kdysi dávno platil dekret, že každé hrabství musí mít v držení nejméně 12 vlkodavů k ochraně farem a stád před vlky. Vlkodav má v sobě rychlost chrta a také vytrvalost, sílu a odvahu, kterou zdědil po dogovitých předcích.

 

"Ikdyž to vypadá, že vlkodav toho hodně sežere a potřebuje spoustu místa, není to tak úplně pravda, je to celkem lehký pes, díky tomu, že má geny po chrtech, tak se rozhodně nemusí překrmovat. Já říkám, že je to tipický gaučový pes, to jsou totiž jeho hobby – gauč a lednice. Rád si zaběhá, ale nepřehání to,“ popisuje Dubnová. "Něco vám řeknu, budu ráda, až budou štěňatům tři měsíce, zabalím jim pět švestek a půjdou,“ směje se nakonec.

 

Daniela Pilařová