Pytlák střelil kuší srnu v Krkonoších

trážci Krkonošského národního parku (KRNAP) vyšetřují neobvyklý případ pytláctví, který se stal v Krkonoších. Neznámý pytlák postřelil kuší srnu, která ještě nějaký čas poté zřejmě žila, řekl ve středu mluvčí KRNAP Radek Drahný.

Pytlák tak srnu nezabil na místě nálezu v západních Krkonoších, ale pouze postřelil. Lze se jen domnívat, zda zvíře poté žilo hodiny, či dny. "Nestává se často, aby se lesníci Správy Krkonošského národního parku setkali s projevy pytláctví. O to otřesnější je tento poslední známý případ. Srna musela velmi trpět," uvedl mluvčí.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Na Brněnské přehradě uvízla SRNA. Zachránili ji

 

Dle zákona o myslivosti je zakázáno střílet zvěř jinou zbraní než loveckou. Za takovou se ve smyslu tohoto zákona považují dlouhé palné zbraně kulové, brokové nebo kombinované, které jsou určeny k loveckým účelům. Kuše mezi takové zbraně nepatří a lov kuší nepatří v českých zemích k povoleným způsobům lovu.

 

"Nejde jen o použití zakázané zbraně, ale především o naprosto nehumánní způsob lovu. Většina kuší a luků je určena ke sportovní střelbě na cíl a nejsou tak výkonné jako lovecké varianty," doplnil Drahný.

 

Dodal, že výkon práva myslivosti je na území KRNAP v kompetenci pracovníků Správy KRNAP. Myslivost totiž není zábavou, ale cílevědomou náhradou predátorů. Slouží především k regulaci počtů zvěře, jejíž zvýšené stavy jsou potenciálním ohrožením mladých porostů. Myslivost je tedy na území národního parku především nástrojem managementu ochrany přírody.

tn.cz / Mediafax