Radní chtějí rozpočet vyvěštit z koule

Nápad pobouřil věštce a pobavil veřejnost. Finanční nejistota je údajně tak vysoká, že ať připraví rozpočet jakkoli, výsledek bude prakticky stejný.

Současná ekonomická krize a s ní související finanční nejistota přiměla radní ve Velkém Meziříčí k netradiční formě přípravy rozpočtu. Ten si tu totiž chtějí vyvěštit z koule.
 

“Je to samozřejmě recese, ale odráží skutečný stav věcí. Finanční nejistota je taková, že ať připravíme rozpočet na základě analytických odhadů, nebo podle koule, bude výsledek prakticky tentýž,“ tvrdí starosta Velkého Meziříčí František Bradáč.
 

Nápad s věšteckou koulí prý přitom vzešel od vedoucí finančního odboru, po které radní požadovali vypracování finančního plánu. “Místo toho nám donesla koule s tím, ať si rozpočet rovnou vyvěštíme,“ směje se starosta.
 

Poněkud skepticky se ale na nápad radních dívá jihlavský věštec Marek Šimoník. “Výkladem budoucnosti se zabývám deset let, ale domácí rozpočet bych podle toho nesestavoval,“ říká.
 

Radní prý navíc nemohou mnoho čekat ani od koulí, z nichž chtějí budoucnost vyvěštit. Nejsou totiž pravé. Hodnota skutečné věštecké křišťálové koule se totiž počítá až na desítky tisíc korun. “A to by si asi s tak napjatým rozpočtem nemohli dovolit,“ odhaduje Šimoník.
 

Peněz se Velkomeziříčským skutečně nedostává, chybí především na opravu čističky odpadních vod. “Asi sto milionů na tento projekt si budeme muset půjčit,“ tvrdí starosta Bradáč. A tak se prý město bude muset s finančním plánem nakonec popasovat přece jen standardním způsobem. “S penězi je to jako se slivovicí, když jich bude víc, utratí se, ale vyjít musíme s tím, co máme,“ ví starosta.

Dušan Vrbecký TN.cz