Radnice žene důchodce k soudu kvůli úzké mezeře mezi hroby

Naprosto nepochopitelný spor o svůj vlastní hrob vede důchodce s obecním úřadem v Háji ve Slezsku na Opavsku. Úřad po něm požaduje, aby hrob posunul o několik centimetrů, protože je prý příliš blízko vedlejšímu hrobu. To důchodce odmítá, radnice jej proto nyní žene až k soudu.

Absurdní handrkování o šířku uličky mezi dvěma hroby vypuklo už před třemi lety. Manželé Bilíkovi si tehdy nechali postavit hrob vedle hrobu rodiny své sousedky. Ta však po čase vyrukovala s tím, že hrob je příliš blízko tomu jejímu, iniciativu vzápětí převzal obecní úřad, a od té doby úředníci trvají na tom, aby Bilíkovi hrob o pár centimetrů posunuli. To by však prakticky znamenalo jeho zničení.

 

“Jsou tam metrové základy, a na tom je rám. Tím pádem kdyby se hrob rozebral a přemísťoval někde jinde, tak se to znehodnotí,“ říká pětasedmdesátiletý Artur Bilík. “Přesto nás obecní úřad Háj ve Slezsku už tři roky šikanuje a diskriminuje, protože chce, abychom svůj hrob zúžili. Obec chce, abychom rozšířili uličku mezi sousedním hrobem, protože ulička, která je široká jednadvacet centimetrů, je nedostačující – oni chtějí třicet,“ zlobí se Artur Bilík.


Někdejší starosta obce přitom už loni zdůvodnil požadavek na posunutí hrobu tím, že byl porušen hřbitovní řád a není zachována pieta vedlejšího hrobu. “Pan Bilík musí mít rozum. Je v rozporu s hřbitovním řádem nedodržena ulička mezi hroby, to znamená, že ty hroby nejsou obslužné,“ prohlásil bývalý starosta Háje ve Slezsku Josef Kimpl.

 

Jeho argument je však o to bizarnější, že většina uliček na zdejším hřbitově je mnohem užších, než ta mezi hrobem manželů Bilíkových a jejich sousedky, na mnoha místech jsou uličky široké pouze pět centimetrů, a nikdo žádné hroby nikam neposunuje.. “Kvůli blbým osmi centimetrům máme odstraňovat hrob! My ležíme na starém hřbitově, a ukažte mi, kdo má třicet centimetrů uličku. Někdo má pět, a jsou spokojeni. Co ta obec po nás pořád chce?“ vrtí nechápavě hlavou Marie Bilíková.


Vedení obce už přesto loni podalo na manžele Bilíkovy žalobu, kterou se domáhá úplného odstranění hrobu. Jedním z dalších argumentů radnice je, že hrob manželů Bilíkových zasahuje i do hrobového místa jejich sousedky. To však Bilíkovi naprosto odmítají. “Hrobník nám písemně potvrdil, že náš hrob č.56 je na stejném místě, na stejných základech, kde měla hrob rodina Grunerova, po níž jsme hrobové místo převzali,“ říká Artur Bilík.


Nesmyslný spor o absolutní malichernost přesto neodvratně spěje k soudu, jednání je nařízeno na září.

 

Nový starosta obce by sice nad nepochopitelnou záležitostí nejradši mávl rukou, teď už mu však nezbývá, než dotáhnout spor do konce. “V současné době pro obec by bylo nejlepší, aby došlo k soudnímu sporu, jelikož ta kauza již se táhne delší dobu, obě strany nejsou schopny ustoupit, ani jedna, ani druhá, takže tento soudní spor by vyřešil celou dlouholetou kauzu,“ krčí rameny starosta Háje ve Slezsku Karel Palovský.


Manželé Bilíkovi se soudního sporu nebojí, věří totiž, že zvítězí zdravý rozum. Jedinou obavu mají z toho, že se povleče příliš dlouho, a oni se jeho konce ani nedožijí. V tom případě by totiž nemohli být ani pohřbeni, protože obec jim zakázala jejich hrob do zjednání nápravy používat.

Marek Švidrnoch