Radost i pláč v pražské zoo: Co je nového u žiraf?

V pražské zoo by brzy měly porodit dvě žirafy, přičemž porod Elišky budete mít jedinečnou možnost sledovat v přímém přenosu na tn.cz. Přečtěte si, jak se na mláďata těší ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek a jaké těžké rozhodnutí musel učinit.

Dva nové žirafí přírůstky jsou v zoo očekávány s velkým napětím. Krátce za sebou by měly porodit žirafy Nora a Eliška. V žirafím pavilonu se ale bohužel muselo v lednu rozhodnout o osudu nejstarší žirafy Berty. Přečtěte si, jak na události v Zoo Praha z poslední doby vzpomíná její ředitel Miroslav Bobek:
 

"Připadá mi, jako by to byly celé měsíce, i když ve skutečnosti jsou to nanejvýš čtyři týdny. Čekáme, až nám začnou rodit žirafy.

 

Porod žirafy Elišky můžete sledovat ZDE
 

Co nevidět snad porodí Nora, matka filmové star Jakuba a v poslední době také vůdčí samice naší skupiny žiraf Rothschildových. Vzápětí poté by mělo přijít na svět i mládě Elišky – a očekávání tohoto porodu je provázeno ještě větším napětím, protože se odehraje v internetovém přímém přenosu. Čekáme na oba porody společně s mnoha fanoušky našich žiraf, kteří vytrvale sledují obrazovky svých počítačů .
 

Ale jestliže mluvím o napětí, pak ty nejtěžší chvíle snad my v zoo už máme za sebou. Těžce jsme se odhodlávali, kdy skončit trápení Berty, naší nejstarší žirafy, Eliščiny matky a někdejší vůdkyně stáda. Ve svých třiadvaceti letech trpěla silnou artrózou kyčelních kloubů i dalšími neduhy stáří, a aby nezkoušela přespříliš, musel jí náš veterinář dávat silná analgetika.
 

Nedalo se nic dělat. Nakonec jsme definitivně rozhodli a stanovili si termín uspání Berty na čtvrtek 12. ledna ráno. Když si ke mně Berta ještě ve středu dopoledne přišla pro letninu, zaváhal jsem, jenže rozumové argumenty byly jednoznačné… Přesto mi to nedalo a znovu jsem se na ni zašel podívat v pozdním odpoledni. Jak se dalo čekat, apaticky polehávala. Zato Nora byla neklidná.
 

V noci se mi pak honilo hlavou, jestli se následující den ráno budeme radovat z mláděte, anebo se loučit s Bertou. Narození versus smrt. Na tu noc nikdy nezapomenu. Ano, i takové může být čekání s žirafami… "
 

hel TN.cz