Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

237 prasat utýráno, 115 utraceno!

Největší případ týrání zvířat za poslední roky má smutné pokračování.


V Brzkově u Jihlavy se v úterý naskytl kontrole otřesný pohled. Prasata utýraná k smrti a zbylá požírající se navzájem.


" V prasečáku zbylo 115 živých zvířat. Jsou ale v tak zuboženém stavu, že musí být okamžitě utracena," uvedl ve čtvrtek tajemník městského úřadu v Jihlavě Lubomír Dohnal.Jedná se o nejhorší případ týrání prasat v Česku za poslední roky. Zvířata navíc v Brzkově vůbec neměla být.


"Za devět let, co tu pracuji, podobný případ nepamatuji. Běžně řešíme několik uhynulých vepřů," pátral v paměti mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.Uvnitř vepřína v Brzkově se ale povalovalo 237 uhynulých prasat v různých stadiích rozkladu. Není to jediný případ týrání zvířat. Veterináře na případ upozornil anonymní volající s tím, že se po okolí šíří nesnesitelný zápach.Stovka zvířat, která nedostatek vody a potravy přežila, se začala mezi sebou požírat navzájem. "Z toho, že byly na živých prasatech známky kanibalismu usuzujeme, že celá situace trvala dlouhou dobu," řekla k případu mluvčí jihlavské policie Jaroslava Slavíková.Majitel vepřína je podle ní podezřelý z týrání zvířat. "Majitel v úterý při prohlídce nebyl, ke vstupu byl nutný soudní příkaz," doplnila policejní mluvčí.


Majitel sám se ale brání. "Žrádla mám dost, ale prasata stejně chcípala. A na odvozy uhynulých jsem neměl dost peněz," tvrdí. I tak ale bude muset kvůli dezinfekci posypat celé okolí vepřína vápnem.

dv TN.cz tn.cz, pez