Rozvodněná Punkva uvěznila turisty v jeskyních u Macochy

Prudký čtvrthodinový liják zvedl odpoledne hladinu říčky Punkvy. Voda uvěznila asi stovku turistů v Punkevních jeskyních.

Náhlý déšť rozvodnil říčku asi ve dvě hodiny odpoledne. Správci jeskyní u propasti Macocha přivolali k evakuaci stovky lidí krajské záchranáře.


"Přívalová voda z mohutného krátkého lijáku rychle opadla. Asi stovka návštěvníků se naštěstí dokázala z podzemí dostat do bezpečí vlastními silami ještě před příjezdem našich jednotek," řekl operační důstojník hasičů.


K evakuaci lidí v Punkevních jeskyních vyjely podle jeho slov tři sbory profesionálních záchranářů. "Situace u propasti Macocha je v současnosti stabilizována a pod kontrolou záchranářů," konstatoval dispečer.


Cesta ke Skalnímu mlýnu se během několika minut po lokální průtrži mračen nad Blanenskem změnila v říčku a turisté se zprvu nemohli dostat pryč.


"V jeskyních problém není. Voda tekla venkem, a to po cestě ze Sloupu. Turisté čekali na hasiče, až jim pomohou, aby se dostali zpátky ke Skalnímu mlýnu,“ řekl vedoucí areálu Punkevních jeskyní Hynek Pavelka. Podle něj nakonec někteří turisté zdolali překážku sami, ještě před příjezdem hasičů.


Počasí řádilo i včera. Vpodvečer kvůli bouřkám nejely vlaky na třech tratích. Před půlnocí narazil vlak do stromu, který spadl na trať mezi Miloticemi nad Opavou a Krnovem. Při nárazu se zranil průvodčí. Více TADY.


Podívejte se na video z trati u Bransouzů na Vysočině, kde trať zasypala hlína.
 

tn.cz / Mediafax