S mrtvicí ji vezli do nemocnice 3 hodiny. Manžel chystá žalobu

Místo vrtulníkem cestovala žena s mrtvicí do nemocnice postupně třemi sanitkami. Zdravotníci si myjí ruce.

Nervy drásající zážitek mají za sebou mladí manželé Darina a Pavel Jílkovi ze Staré Červené Vody nedaleko Jeseníku. Před půl osmou ráno v pátek 6. listopadu Darinu Jílkovou postihla mozková mrtvice. A přestože k ní kvůli závažnosti případu měl vzletět vrtulník, nakonec se na specializované neurologické oddělení do 120 kilometrů vzdálené Fakultní nemocnice v Olomouci trmácela třemi různými sanitkami.


"Já se z toho doteď nemůžu vzpamatovat, vůbec nechápu, co je tohle za systém. Už jen příjezd první sanitky trval čtyřicet minut!“ zlobí se Pavel Jílek, který onoho pátečního rána našel bezvládnou manželku v koupelně. Tři minuty před půl osmou zavolal na tísňovou linku.


"Vím to úplně přesně, díval jsem se na hodinky. Popsal jsem operátorce celou situaci s tím, že jde o mozkovou mrtvici, že jsem voják z povolání a že jsem se s tím už setkal. Sanitka přijela až v 8:06 hodin jen se sestrou, úplně v klidu, bez majáků,“ popisuje Jílek.


"Manželku naložili do sanitky, a odvezli ji asi půl kilometru k místní hospodě, kde ji přeložili do vozu s lékařem, který mezitím ta sestra povolala. Ta druhá sanitka ji potom odvezla na Červenohorské sedlo, kde ji přeložili do třetí sanitky. V životě nepochopím, proč ji museli třikrát překládat,“ zlobí se muž. Celý transport manželky od zavolání až po příjem v nemocnici podle něj trval čtyři hodiny.


"Budu v té souvislosti podávat trestní oznámení na neznámého pachatele pro zanedbání rychlé pomoci. To přece tak nejde, abychom dopláceli na to, že bydlíme v poměrně odlehlém koutě kraje,“ dodává Jílek.


Mluvčí Záchranné služby Olomouckého kraje Jan Weinberg však jakékoli pochybení záchranářů odmítá.


"Zásadně vylučuji, že by sanitka přijela po čtyřiceti minutách, a že transport ženy trval čtyři hodiny. Podle záznamů byl případ nahlášen v půl osmé, příjezd sanitky na místo byl v 7:49 hodin,“ říká Jan Weinberg. "Je pravda, že toto byl jednoznačně případ pro vrtulník, bohužel byla mlha. Proto byla převezena sanitkami. Navíc tam není ideální dostupnost, takže do nemocnice v Olomouci záchranáři ženu dopravili okolo půl jedenácté. Od nahlášení to trvalo maximálně tři hodiny,“ zdůrazňuje Jan Weinberg.


Podle praktického lékaře Dariny Jílkové by se však pacient s mozkovou mrtvicí měl dostat do nemocnice maximálně do dvou hodin.


"Pokud je prodleva větší, hrozí trvalé následky. Tři, nebo čtyři hodiny už je opravdu dost. Ona může hovořit o velikém štěstí, že to dopadlo dobře,“ říká lékař Pavel Nenička z Vidnavy.


Podle mluvčího olomoucké záchranky není nic špatného ani na překládání pacientky ze sanitky do sanitky.


"Pacientku jsme přeložili z vozu do vozu, a tím pádem byla posádka sanitky z Javorníku, která u ní zasahovala jako první, okamžitě k dispozici k dalšímu zásahu ve své zásahové oblasti. Kdyby si doktor přeskočil do auta k pacientce, tak bude vyblokované jednak auto javornické, a také auto jesenické, které bez lékaře nemůže fungovat,“ vysvětluje Weinberg. Dodal, že nutné bylo i třetí přeložení na Červenohorském sedle, protože lékař z druhé sanitky se musel vrátit do Jeseníku. Zde totiž na záchrance slouží vždy jen jeden doktor a oblast by několik hodin zůstala bez lékaře.


"Byla bych do nemocnice dojela rychleji i vlakem, vůbec nechápu, proč to všechno tak dlouho trvalo,“ kroutí hlavou třiadvacetiletá Darina Jílková, která si pobyla v nemocnici týden, ale stále na tom není úplně dobře. Je slabá, brní ji končetiny a trápí ji hlavně psychické problémy.

Marek Švidrnoch TN.cz