VIDEO: Samice žirafy Diana porodila v pražské zoo mládě

V den svých sedmých narozenin porodila samice žirafy rothschildovy Diana, pokřtěná jako Guinevra, v pražské zoo mládě. Jedná se pravděpodobně o další samičku, informovala ve čtvrtek Mediafax mluvčí Zoo Praha Jana Ptačinská Jirátová.

"Samice zrovna dnes oslaví sedmé narozeniny. Na její porod jsme čekali od prosince, zřejmě si mládě nadělila jako dárek. Narodilo se po třinácté hodině. Porod byl trošku delší, ale bez komplikací," řekla Mediafaxu Ptačinská Jirátová.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Žirafa Eliška porodí PŘES kopírák 17. 10., je to zkušená matka

 

Hodinu po porodu se mládě poprvé postavilo na vlastní nohy a kolem 16. hodiny se napilo matčina mléka. "Malá žirafa nyní zhruba týden stráví s matkou v samostatné stáji, teprve poté se seznámí se zbytkem stáda," doplnila mluvčí.

 

Matka mláděte, Diana, je podle chovatelů jednou z nejkrásnějších samic žirafy rothshildovy v Česku. Pražská zoo vlastní i otce mladé žirafy, samce Johana. Tomu je 11 let, zoo ho dovezla z Francie, ale původně se narodil v Holandsku.


Podívejte se na první okamžiky žirafího mláděte

 

 

Loni se v pražské zoo narodila dvě žirafí mláďata, samečci Jakub a Joel. Nové mládě je 69. žirafou rothshildovou, která se v Praze narodila. "V evropských zoo je vice žiraf než ve volné přírodě," uvedl již dříve pro agenturu Mediafax ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

 

 

V Česku lze narazit v zoo ještě na žirafy síťované - ty ale chovají pouze v zoo v Brně a ve Dvoře Králové.

 

Mládě, o jehož jméně prý chovatelé ještě nerozhodli, je první narozenou žirafou v letošním roce. "U nás v zoo se rodí nová mláďata takřka každý den. Mezi prvními novorozenci tohoto roku byly kozy kamerunské, ještěrky tangerské a želva egyptská," prozradila Mediafaxu mluvčí.

 

Na závěr pak dodala, že žirafí mládě možná již brzy bude mít ve stádu vrstevníka. "V následujících dnech totiž očekávají chovatelé Zoo Praha ještě jeden porod. Ve vysoké fázi březosti je samice Kleopatra," uvedla Ptačinská Jirátová.

 

tn.cz / Mediafax