Sbírka autolékárniček pro Afriku končí, shromáždilo se jich přes sedm tisíc

Více než sedm tisíc vysloužilých autolékárniček věnovali motoristé do sbírky zdravotnického materiálu pro Afriku, kterou loni vyhlásila Základní škola v Lipníku nad Bečvou. Děti teď obsah lékárniček třídí a za dva týdny bude vše odvezeno do Keni.

Neuvěřitelné množství autolékárniček zabírá prakticky celý prostor školního klubu, všude jsou uskladněny pytle s vytříděným obsahem, nebo ještě nevybalené krabice s celými lékárničkami. Takový počet odevzdaných autolékárniček zaskočil i autorku projektu, která celou sbírku nepotřebných lékárniček vymyslela. “My jsme dokonce jednu dobu byli v depresi, že nedokážeme tak obrovské množství lékárniček vůbec vytřídit, na něco takového jsme totiž nebyli vůbec připravení, mysleli jsme, že se nám tu sejdou desítky, maximálně stovky kusů, ale nečekali jsme tisíce,“ říká vychovatelka Marie Horká ze Základní školy v Lipníku nad Bečvou s tím, že lékárničky posílali jednotliví motoristé, ale i podnikatelé a velké firmy.


“Nám třeba z ostravské hutní společnosti Arcelor Mittal najednou dovezli nákladní auto plné lékárniček, ČEZ nám jich také přivezl dva tisíce naráz, bylo to prostě neuvěřitelné,“ říká Marie Horká, která teď se svými žáky obsah lékárniček pilně třídí a obvazy, nůžky, zaškrcovala a další použitelný zdravotnický materiál balí do obrovských pytlů. “Ještě do patnáctého února to tady budeme zpracovávat, pak si všechno převezme humanitární organizace Adra a odveze obsah lékárniček do africké Keni,“ uzavírá Marie Horká.

 

Marek Švidrnoch