SENZACE: Na severu Čech žije rys. Po 400 letech!

Fotopast na zvěř zachytila u Krásné Lípy na Děčínsku fotku rysa. Pracovníci parku České Švýcarsko jsou nadšení, poslední zmínky o rysech na severu našeho území jsou ze 17. století.

"Je to senzace," říká mluvčí Správy národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov o víkendovém objevu. "Nalíčili jsme dvě fotopasti na zvěř a když jsme prohlíželi obrázky, s úžasem jsme zjistili, že se díváme na celkem zřetelné a povedené obrázky rysa. To jsme opravdu nečekali, všichni v parku jsou nadšení,“ říká Salov.
 

Poslední přímé důkazy o výskytu rysa na Děčínsku se nedají pořádně datovat, písemné zmínky o rysech v národním parku jsou ze 17. století. "Občas se v parku sem tam rys vyskytnul, našli jsme škrábance na stromech, stopy nebo strženou zvěř. Může se ale jednat o migrující zvíře z německé strany,“ říká Salov. "Tohle je ale důkaz, že se k nám snad rys nadobro vrátil. Zvíře se nemusí ani obávat myslivců, na území parku se o to staráme sami. Někteří myslivci ho totiž považují za škodnou,“ dodává.

 

Noční přízrak

 

Rys je noční tvor. Člověk se ho bát nemusí, snaží se mu totiž vyhnout na sto honů. "Je to velice plaché zvíře. Živí se srnčím, uloví ale i lišku nebo pernatou zvěř,“ popisuje jídelníček rysa zoolog Tomáš Řehák. "Je to senzační zpráva, velké šelmy jsou totiž u nás vzácné, byly pronásledovány téměř až do vyhubení. Rys se zpravidla postará o zdravou regulaci srnčí zvěře, loví nemocné a slabé kusy,“ dodává Řehák.

 

Rys má velice rozlehlé teritorium, čítá až 400 kilometrů čtverečních. V létě se před lidmi pravděpodobně ukrývá do klidnějších vojenských újezdů v sousedním Německu. V zimě se ale v národním parku pohybuje daleko méně turistů. I tak je vyfocení této extrémně plaché šelmy velkou událostí.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Daniela Pilařová