Senzace v jihlavské zoo. Padesátiletí krokodýli budou MÍT MLADÉ

krokodýly čelnatý
Zdroj: Oficiální zdroj
krokodýl čelnatý

Nečekanou nadílku připravili ošetřovatelům v jihlavské zoo krokodýli čelnatí. Ačkoliv je samci i samici více než padesát let, čekají mláďata. Indormaci potvrdila tisková mluvčí zoo Kateřina Kosová.

Párek krokodýlů čelnatých žije v jihlavské zoo už téměř třicet let a za tu dobu přivedl na svět sedm generací mláďat. Jde vlastně o zasloužilé prarodiče, i jejich mláďata už totiž mají své potomky. „Naše odchovy v jiných chovech už mají svá mláďata,“ potvrdila ošetřovatelka Lubomíra Ševčíková.
 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ  TV NOVA:


 

Když ale minulý týden více než padesátiletá samice nakladla dalších deset vajec, zaskočilo to i zdejší ošetřovatele. „Nás samotné překvapilo, v kolika letech krokodýl dá se říct může být plodný,“ potvrdila Ševčíková.

 

Vejce proto skončila v inkubátoru, kde by se z nich během tří měsíců měli vylíhnout malí krokodýlci. A měli by to být samí samečci. Pohlaví plazů zle totiž ovlivnit teplotou, v jaké jsou vejce inkubována.„Vejce zahříváme je na 34 stupňů, což by mělo zaručit, že se vylíhnou samci,“ vysvětlil zoolog Jan Vašák. Mláďata by se tak mohla vyklubat okolo letošních Vánoc.

 

Krokodýli čelnatí jsou jedním ze tří afrických druhů krokodýlů a jsou také druhem nejmenším. Jihlavský pár přitom patří k vůbec nejstarším v Evropě.
 

Dušan Vrbecký