Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Silnice mezi Hřenskem a německou Schmilkou zůstane uzavřena déle než se čekalo

Za poslední dobu postihlo Hřensko hned několik ran. Srpnové ničivé povodně za sebou zanechaly škody přesahující sto milionů korun, teď obec asi nejvíce trápí uzavřená silnice do Německa.

Místní podnikatelé jsou na pokraji krachu, na kameru ale nikdo mluvit nechce. "Je tu plná uzavírka, doplácí na to hoteliéři. Po povodních jsme mysleli, že se zvedne návštěvnost a sezona bude ještě zachráněna, pak tu začaly ujíždět skály a tím pádem už máme po kšeftech," říká jeden z místních podnikatelů.

 

Nejdůležitější je teď zajistit hrozící skálu alespoň monitorovacím zařízením. "To máme už k dispozici, domluvili jsme si jeho zapůjčení, měřící čidla ale nemůžeme do skal instalovat dřív, než se na tom domluvíme s Ředitelstvím silnic a dálnic," vysvětluje mluvčí Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov.

 

Zástupci Národního parku a silničáři jednali, jak co nejlépe vyřešit situaci kolem uzavírky silnice. Do týdne by měla být připravena realizační dokumentace na sanaci nejnebezpečnějších skal a vybudování dopadového lože.

 

"Nejdřív se potřeba vybudovat dopadové lože, to slouží k tomu, když se v té skalní stěně bude pracovat, odpadávají tam menší kusy kamene, které by neměly dopadávat přímo na vozovku, mohou se totiž odrážet a ohrožovat dopravu," říká Salov. "ŘSD pak osadí ten prostor gabionovými koši, to jsou vlastně takové drátěné kvádry plné kamenů, fungují jako zábrana a jsou asi dva metry vysoké, potom může na skálu nastoupit naše skalní četa," dodává Salov.

 

Ředitelství silnic a dálnic zaplatí za vybudování dopadového koše zhruba dva miliony korun, sanaci pak zaplatí národní park. Přesný harmonogram prací bude znám v pondělí, kdy se obě strany znovu sejdou. "Chtěli bychom silnici do tří týdnů zprovoznit," uzavřela mluvčí ŘSD Martina Vápeníková.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

Daniela Pilařová