Školáci vyráběli z žehliček, počítačů i kazeťáků elektrosaury

Z použitých elektrospotřebičů vyráběli žáci základních škol na Jablunkovsku pravěká zvířata – elektrosaury.

Dementosaurus, Šrotosaurus, Pepinosaurus, Kachnosaurus, Alenkosaurus, Dráček MP3áček, Mucha Gryzalka, Electrodog – to jsou jen některé z názvů originálních výrobků, které sestrojily děti základních škol z Jablunkova na Frýdeckomístecku a okolí.


Soutěž o nejpovedenějšího elektrosaura vyhlásila radnice Jablunkova, aby naučila děti zacházet s nepotřebnými elektrospotřebiči, a odevzdávat je do sběrných dvorů.


"Zadání bylo vyhlášeno zhruba před měsícem, byly osloveny všechny základní školy v okolí. Sešlo se nám tady okolo pětadvaceti elektrosaurů, a myslím, že někteří z nich jsou velmi povedení, nápadití, a je vidět, že si s nimi děti daly práci,“ pochvaloval si zastupitel Jablunkova a zároveň vedoucí provozu Sběrného dvora Jablunkov Tomáš Hanzlík.


Jako základní kameny elektrosaurů posloužily dětem nejčastěji použité počítače, klávesnice, myši, vysloužilé mobily i letité kazetové magnetofony.


Všichni elektrosauři byli sice původně určeni k rozebrání a likvidaci ve sběrném dvoře, někteří však nakonec přežijí. Nejpovedenější elektrosaury si totiž školy vyžádaly zpět, aby si je děti mohly vystavit.

Marek Švidrnoch