SLEDUJEME: Aktivisté jsou V PRAZE! Demonstrují proti KÁCENÍ NA ŠUMAVĚ

Na páteční demonstraci před ministerstvem životního prostředí, která začala v deset hodin, se sešlo několik stovek ekologických aktivistů. Při protestu proti kácení stromů na Šumavě a požadovali, aby ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) odvolal šéfa Národního parku Šumava Jana Stráského.

U mikrofonu se postupně vystřídalo několik řečníků, kteří zdůrazňovali, že současný postup vedení parku je nezákonný a apelovali na policii, aby proti nelegální těžbě dřeva zasáhla. Hnutí Duha potom představilo tři požadavky pro ministra Chalupu.

 

 

"Vyzýváme ministra životního prostředí Tomáše Chalupu, aby začal naslouchat radám odborníků. Žádáme, aby tito odborníci a vědci znovu zasedli v radě národního parku a nakonec požadujeme, aby ministr odvolal šéfa národního parku," řekl Mediafaxu v pátek Vojtěch Kopecký z Hnutí Duha.

 

ČTĚTE TAKÉ:

TO MUSÍTE VIDĚT: Takhle vypadá Šumava NAPADENÁ KŮROVCEM!

 

K odchodu Stráského vyzval také předseda Strany zelených Ondřej Liška. "Už dávno nastala doba, kdy by měl odstoupit nebo být odvolán," prohlásil Liška. Předseda Strany zelených dále řekl, že na pováženou začíná být i jednání ministra Chalupy. "Pokud ministr neslyší hlaśy mezinárodně uznávaných odborníků a odmítá hlas občanské společnosti i lidí, kteří na Šumavě žijí, tak by měl odstoupit sám,"uvedl Liška Mediafaxu.

 

Před ministerstvo životního prostředí dorazili také obyvatelé šumavských měst, kteří se dlouhodobě staví na stranu ministerstva. O poznání menší skupinka postávala asi padesát metrů od davu aktivistů s transparenty "Nejsme míň než kůrovec“ nebo "Neničte nám domovy".

 

 

"Na Šumavě jsem se narodila a žiju. Chci dál žít na zelené Šumavě, ne suché. S kácením stromů, které jsou napadené kůrovcem, proto souhlasím. Pořád jsme čekali na to, že si příroda pomůže, ale nepomohla, takže bychom měli kácet," řekla rozčílená obyvatelka Modravy.

 

 

 

Podle organizátora demonstrace Ondřeje Paška však nehrozí, že by celá Šumava "uschla". Podle něj i některých odborníků je suchý stojící strom pro přírodu lepší než vykácené pláně. Pod suchými stromy totiž podle něj začnou časem růst nové a samy nahradí ty uhynulé. "Existuje určitý cyklus. Pokud jsme teď ve fázi "umírání", potom přijde fáze obnovy lesa," řekl aktivista.

 

 

Představitelé obou skupinek demonstrujících se ještě před proslovy dohodli, že akce bude poklidná a že u improvizovaného řečnického pultíku dostanou slovo obě strany.

 

Situace na Šumavě je v posledních třech týdnech velmi vyhrocená. Do lesů vyjela těžká technika a po celou dobu ji provází protestující aktivisté. Ti se poutají ke stromům a šplhají do jejich korun, aby technice zabránili v dalším kácení.

 

Hnutí Duha v pátek vyzvalo demonstranty, aby se k těmto akcím připojili. "Kde nepomohla slova, pomohla těla," znělo od představitelů hnutí ovšem s připomínkou, že by se o situaci na Šumavě měl vést dialog za účasti všech stran. Tedy vedení parku, ministerstva, veřejnosti, ale zejména odborníků, jejichž hlasy jsou prý ve sporu slyšet jen málo. Kolem jedenácté hodiny převzal list s požadavky demonstrujících náměstek ministra životního prostředí.

 

Na Modravě už několikrát zasahovala policie, na místě dochází k slovním střetům aktivistů s místními obyvateli. Kvůli celé situaci přijelo na jih České republiky na Šumavu několik politiků. Do místa protestů přijel i předseda ČSSD Bohuslav Sobotka nebo Anna Šabatová z Helsinského výboru. Situaci se také snažil mírnit ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.


 

 

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Mediafax