Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Smog dusí Třinecko i Olomoucko, prach trojnásobně překročil limity

Trojnásobně překročené limity prachu v ovzduší trápí Třinecko. Český hydrometeorologický ústav tam ve čtvrtek vyhlásil signál regulace.

O situaci informoval Marek Bruštík z krajského úřadu Moravskoslezského kraje. "Na Třinecku se kvalita ovzduší výrazně zhoršila. Na stanici Třinec-Kosmos naměřili průměrné čtyřiadvacetihodinové koncentrace prachu ve výši 160 mikrogramů na metr krychlový. Denní limit je přitom 50 mikrogramů," uvedl Bruštík.


Provozovatelé velkých průmyslových podniků tak musejí omezovat výrobu. "Žádáme i obyvatele, kteří žijí v této lokalitě, aby minimalizovali množství vypouštěných škodlivin do ovzduší. Rovněž žádáme řidiče automobilů, aby pokud možno nevyjížděli," dodal Bruštík s tím, že starší lidé a děti by neměli příliš vycházet ven.


Na ostatních měřících stanicích v kraji se hodnoty koncentrací polétavého prachu pohybovaly od nejnižší 144,8 ve Studénce po 188,4 v Ostravě-Přívoze. Signál regulace platí od 27. ledna také pro oblast Ostravsko-Karvinska.

 

ČTĚTE TAKÉ:

MILÁN ZAKÁZAL JEZDIT AUTEM! Kvůli smogu se tam nedá dýchat

 

Prach ale trápí i Olomoucko. Jako špatnou hodnotí meteorologové na svých webových stránkách situaci v Přerově, Olomouci a hlavně v Prostějově, kde naměřili ve čtvrtek ráno 136 mikrogramů prachu na metr krychlový, což je téměř trojnásobek povoleného limitu.


Špatná je situace ještě v Olomouci (135) a Přerově (128). Zhoršené ovzduší je i v Jeseníku, kde naměřili 81 mikrogramů polétavého prachu na metr krychlový a meteorologové tam situaci hodnotí jako uspokojivou.

maš tn.cz / Mediafax