Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Smog už zasáhl i střední Čechy. Nejvíc se dusí Mladá Boleslav

Smog netrápí pouze Pražany a obyvatele severu Moravy či Liberecka, ale i Středočechy. Jak vyplývá z pátečních měření Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), která úřad zveřejňuje na svém webu, špatně se dýchá také obyvatelům hned několika středočeských obcí.

Podle údajů dostupných na internetových stránkách meteorologů byly povolené limity v pátek překročeny v Mladé Boleslavi a Kladnu-Švermově. V Mladé Boleslavi přitom hodnoty polétavého prachu v brzkých ranních hodinách překračovaly 100 mikrogramů na metr krychlový. Ve dvě hodiny po poledni už tu stanice naměřila pouhých 84, 1 mikrogramu prachu.

 

ČTĚTE TAKÉ

Inverze zakryla severní Moravu, lidé nemohou dýchat

Smog bude hrozit ještě celý týden

 

O poznání lepší byla situace v kladenské čtvrti Švermov, kde nejvyšší hodnota polétavého prachu dosáhla 62,8 mikrogramu na metr krychlový. Nejhůře se přitom kladenským dýchalo jednu hodinu po půlnoci, ve dvě hodiny odpoledne tu pak úroveň koncentrace smogu spadla o celých deset mikrogramů.

 

Hranice, kterou by koncentrace polétavého prachu neměla překročit, činí 50 mikrogramů na metr krychlový. Pokud měřící stanice zaznamená hodnoty nad 150 mikrogramů, vyhlašuje se takzvaný stav regulace. V takovém případě už se omezuje automobilová doprava i provoz továren tak, aby se kvalita ovzduší dále nezhoršovala.

tn.cz / Mediafax