Padající sníh a led ze střech v Praze zranily muže a dvě malé děti

Padající led ze střechy zranil chodce. V pražském Braníku spadla na dvě malé děti obrovská masa sněhu.

Kus ledu, utržený ze střechy činžovního domu v Praze 2 Vinohradech, zranil v pondělí odpoledne procházejícího muže, který skončil v nemocnici. Potvrdila to mluvčí pražské záchranky Klára Fikejzová.

 

Kolem druhé hodiny odpoledne procházel pětašedesátiletý muž Italskou ulicí, když se na něj zřítil kus ledu, který se utrhl ze střechy domu. Chodce zasáhl do hlavy.

 

"Zraněného muže sanitka převezla na chirurgii Všeobecné fakultní nemocnice dvě minuty po čtrnácté hodině," řekla Fikejzová.

 

Děti vyvázly takřka bez zranění

 

V pražském Braníku zase zasáhla dvě malé děti v doprovodu matky rozsáhlá vrstva sněhu uvolněného ze střechy domu.

 

"Všichni tři vyvázli takřka nezraněni, přesto je záchranná služba preventivně převezla k vyšetření do nemocnice," řekla mluvčí záchranné služby Jiřina Ernestová.

 

Podle svědků se vrstva sněhu o rozměrech 15 krát 5 metrů uvolnila ze střechy místního nákupního centra ve chvíli, kdy žena s dětmi procházela kolem. Podle informací byly děti ve věku 3 a 4 roky.

 

"Záchranáři obě děti naštěstí bez zjevného zranění transportovali k preventivní prohlídce do pražské krčské nemocnice," upřesnila Ernestová.

 

Jednotka hasičů poté provedla průzkum střechy, aby zabránila případným dalším sesuvům, uvedla k zásahu mluvčí hasičů Pavlína Adamcová.

 

Sníh ze střechy zavalil dítě, policisté hledají svědky

 

Letos nejde o první zranění způsobené padajícím sněhem. Pětiletá dívka, kterou v Ostravě minulý týden v pátek zavalil sníh, je ve velmi vážném stavu. Policisté pátrají po svědcích události.

 

Ostravští vyšetřovatelé zatím vyslechli ženu, která byla ve chvíli pádu sněhové masy s pětiletou dívkou na ulici, a zákaznici, která ve stejnou chvíli nakupovala v blízkém pekařství. Dívku zranil sníh a led padající ze střechy .


"Nyní hledáme další zákaznici, která v té chvíli v pekařství nakupovala. Přivítáme také další svědectví k prověřovanému přečinu těžkého ublížení na zdraví následkem nedbalosti,“ uvedla policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

 

Devítiletý školák už je z nemocnice doma


Dítě leží v porubské fakultní nemocnici a jeho stav je nadále velmi vážný. Lékařům se pacientku o víkendu podařilo stabilizovat. "Dívenka prodělala hned po přijetí operační zákrok a další ji nečekají,“ uvedl mluvčí nemocnice Tomáš Oborný.


Více štěstí měl devítiletý školák z Mladé Vožice na Táborsku, kterého již lékaři pustili domů z nemocnice


Na školáka spadl sníh 19. ledna z budovy tamější základní školy. Ve stejným den byl zraněný v Praze-Nuslích i roční chlapec v kočárku. Oba byli převezeni do pražské Thomayerovy nemocnice. Podívejte se na lednové video:

"Devítiletý školák již byl z oddělení neurologie propuštěn do domácího léčení. Roční chlapeček zůstává na JIP a čekají ho operace. Kolik, to si netroufnu odhadnout,“ uvedla mluvčí nemocnice Martina Štanclová.


Další případy policisté stále šetří


V lednu a únoru zranil nebo zabil padající sníh nejméně v šesti případech. Ani jeden z nich zatím policisté neuzavřeli. V šetření je stále třeba případ ze 4. února, kdy v Železné Rudě zranil sníh padající ze střechy 1,5 ročního chlapce v kočárku. Podívejte se na reportáž:

"Čekáme na zprávu ošetřujícího lékaře a další záležitosti,“ uvedla klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová.


Policisté zatím neuzavřeli ani vyšetřování pádu sněhového převisu v někdejším lomu u Měděnce na Chomutovsku. 30. ledna pod sněhem zahynul třináctiletý chlapec, patnáctiletý se dokázal vyhrabat. "Případ šetříme. Pravděpodobně jde o shodu tragických náhod,“ popsala mluvčí chomutovské policie Marie Pivková.
 

gib, hav tn.cz / Mediafax