POČASÍ: Řidiči pozor! Uzavřené silnice! Nejezdí ani vlaky!

Vlaky nejezdí především na některých úsecích v Ústeckém a Libereckém kraji. Na východě Čech se na silnicích tvoří ledové jazyky. V Libereckém kraji musela být uzavřena silnice u Frýdlantu.

Sníh navátý na koleje uzavřel ve čtvrtek nad ránem tři železniční tratě na severu Čech. Čtvrtou uzavřenou tratí je jedna trať na Svitavsku. Obousměrně je zastavený provoz v úseku Polička - Borová u Poličky. Uvedlo to internetové zpravodajství Českých drah.


Vlaky nejezdí mezi Frýdlantem v Čechách a Jindřichovicemi pod Smrkem na Liberecku, nahradily je autobusy. Ve stejném kraji je mimo provoz i úsek Liberec - Horní Růžodol - Karlov pod Ještědem na trati z Liberce do České Lípy. Z Liberce do Rynoltic dopravuje cestující autobus, přičemž na některé malé zastávky se kvůli zavátým silnicím nedostane.


V Ústeckém kraji je zavátá trať mezi Velkým Šenovem a Dolní Poustevnou, kde je zavedena náhradní autobusová doprava.


Zprovozněná je už železnice mezi Mikulovicemi a obcí Zlaté Hory na Olomoucku, kde byl v půl páté ráno na hodinu přerušen provoz kvůli sněhem zaváté zastávce.

 

Na silnicích jsou největší problémy na severu Čech, především Liberecko hlásí některé silnice zafoukané sněhem. Na východě Čech se tvoří sněhové jazyky.

 

Silnice číslo 13 musela být u Frýdlantu uzavřena. Nesjízdný je dvoukilometrový úsek mezi Dětřichovem a Frýdlantem. Silničáři předpokládají, že ji zprovozní v odpoledních hodinách.

 

Nehoda osobního auta a dodávky u Štok na Vysočině zablokovala hlavní tah z Havlíčkova Brodu do Jihlavy. Server dopravni info informuje, že komunikace bude neprůjezdná do pozdních dopoledních hodin. V místě nehody se vytvořily dlouhé kolony. Nehodu vyšetřuje policie.

 

 


Silnice v Královéhradeckém kraji jsou ve čtvrtek místy s opatrností sjízdné. Řidiči by však měli být velmi opatrní na horách, kde na silnicích leží uježděná místy zledovatělá vrstva sněhu a vlivem nárazovitého větru se tam tvoří sněhové jazyky, uvádějí krajští silničáři na svých stránkách.


Výstraha se týká především Krkonoš a Orlických hor. Silničáři také varují před možností lokálních námraz. Chemicky ošetřované silnice v Královéhradeckém kraji jsou většinou holé, suché a vymrzlé nebo vlhké.


Inertně udržované úseky kryje uježděná vrstva místy zledovatělého sněhu krytá posypem.
 


Ve Zlínském kraji je ve čtvrtek většina silnic sjízdná bez omezení nebo se zvýšenou opatrností. Silničáři však varují před nárazovým větrem, který na Valašsku tvoří sněhové jazyky a závěje.


Na Hornolidečsku, Brumovsku, Vsetínsku a Valašskomeziříčsku jsou teploty od minus šesti do minus pěti stupňů Celsia a je zataženo. Silnice I. třídy jsou holé, suché, vymrzlé a sjízdné se zvýšenou opatrností. Vozovky II. a III. třídy pokrývá ujetá vrstva sněhu do pěti centimetrů, místy jsou vyjeté ledové koleje. V horských oblastech fouká nárazový vítr - tvoří se sněhové jazyky a závěje.


Na Zlínsku klesla rtuť teploměru k minus osmi až k minus pěti stupňům Celsia, je oblačno a vane silný vítr. Komunikace I. třídy jsou holé, suché, vymrzlé a sjízdné bez omezení. Na cestách II. a III. třídy se tvoří sněhové jazyky, sjízdné se zvýšenou opatrností. Sněhové jazyky se objevují především v úsecích Doubravy - Velký Ořechov - Kelníky - Dobrkovice, Lhota - Oldřichovice, Mysločovice - Machová, Valašské Klobouky - Smolina - Mirošov, Vlachovice - Haluzice - Vlachova Lhota - Lipina a v Petrůvce.


Na Uherskohradišťsku se teploty drží mezi minus sedmi až minus pěti stupni Celsia, je zataženo a objevují se sněhové přeháňky a silný vítr. Silnice I. třídy jsou mokré a sjízdné se zvýšenou opatrností. Na cestách nižší třídy leží zbytky sněhu po pluhování, sjízdné se zvýšenou opatrností. Ve vyšších polohách se místy tvoří sněhové jazyky.


Na Kroměřížsku se teploty pohybují od minus sedmi do minus čtyř stupňů Celsia, je zataženo a vane silný vítr. Veškeré cesty jsou holé, suché, vymrzlé a sjízdné bez omezení.

 


Zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem a místy sněhové jazyky ohrožují ve čtvrtek ráno dopravu v Moravskoslezském kraji zejména na Opavsku, na Bruntálsku silničáři na svých webových stránkách varují před silným nárazovým větrem.


Silnice i dálnice v kraji jsou holé, suché a vymrzlé, sjízdné bez omezení. Na některých místech ale zůstávají zbytky zledovatělého sněhu, které jsou kryté posypem. Tam je jízda se zvýšenou opatrností nutná.


V Opavě hustě sněží a fouká silný vítr, dohlednost je snížena vlivem srážek. Místní komunikace jsou mokré po chemickém ošetření, sjízdné se zvýšenou opatrností. Na vozovkách místních komunikací II. a III. pořadí leží vrstva uježděného sněhu.


V Beskydech je teplota minus sedm stupňů, skoro jasno, bez srážek. Silnice všech tříd pokrývá zledovatělá vrstva sněhu, místy s vyjetými kolejemi, sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Silnice I/35 Bumbálka je holá, vlhká po chemickém ošetření, sjízdná bez omezení.


Do 13:00 hodin bude brzdit provoz na D1 mezi 152,5 a 160 kilometrem ve směru na Ostravu pomalu jedoucí vozidlo údržby. Neprůjezdný je levý jízdní pruh kvůli opravě povrchu vozovky.

 


Na závěje a sněhové jazyky se musí řidiči ve čtvrtek ráno připravit na silnicích Ústecka a Děčínska. Silničáři na svých stránkách informují, že většina komunikací v kraji je se zvýšenou opatrností sjízdná.


Silný vítr žene sníh na vozovky ve vyšších polohách na Děčínsku a na Ústecku. Na dálnici D8 v Krušných horách vytváří bílou tmu, viditelnost je snížena na dvacet metrů.

 

Většina silnic I. třídy je holá a mokrá po chemickém ošetření. Na vozovkách silnic druhé a třetí třídy zůstávají zbytky rozbředlého sněhu. Uzavřená kvůli vysokým nánosům sněhu a ledu je od počátku prosince silnice z Měděnce do Loučné na Chomutovsku.

 Silný nárazový vítr, závěje a sněhové jazyky komplikují ve čtvrtek ráno dopravu v Libereckém kraji. Silničáři na svém webu upozorňují na několik neprůjezdných nebo špatně sjízdných komunikací.


Složitá situace je u Rynoltic na Liberecku, kde na silnici I/13 v kopci u benzínové pumpy havaroval kamion. Zatím se podařilo obnovit průjezd jedním směrem. Silnice je tam zapadaná sněhem.

 

Kvůli sněhu je nesjízdná také silnice 2716 z Rynoltic do Hrádku nad Nisou. Sněhové jazyky blokují i silnici 27013 u Jablonného v Podještědí.


Ostatní silnice jsou se zvýšenou opatrností sjízdné. Silnice první třídy jsou holé a mokré po chemickém posypu, na silnicích druhé a třetí třídy je ve vyšších polohách posypaná vrstva ujetého zledovatělého sněhu. Silničáři doporučují kvalitní zimní výbavu včetně nářadí na případné vyproštění auta.Všechny silnice v Jihočeském kraji jsou ve čtvrtek ráno sjízdné bez větších problémů. Dispečer silničářů pro agenturu Mediafax uvedl, že by měli být řidiči opatrní, protože jsou vozovky místy zledovatělé.


Především na horách na Šumavě a ve vyšších polohách jsou vozovky II. a III. třídy rizikovější. Leží na nich ujetá vrstva sněhu krytá posypem, pod ním je vrstva zledovatělá.
"Pozor by si měli řidiči dávat také na vyjeté koleje ve zledovatělých zbytcích sněhu na silnicích. Do vyšších poloh by se pak rozhodně neměli vydávat bez zimní výbavy," uvedl dispečer silničářů.

 


Zbytky sněhu po pluhování leží ve čtvrtek ráno na silnicích druhých a třetích tříd v Karlovarském kraji, zatímco silnice první třídy jsou suché a vymrzlé. Na celém území regionu je zataženo a bez srážek, informují dispečeři správy údržby silnic.


Silnice první třídy v celém regionu jsou holé, suché a vymrzlé. Stejná situace je i na rychlostní komunikaci R6, která je holá, suchá, vymrzlá, sjízdná je se zvýšenou opatrností.


Na silnicích druhé a třetí třídy na Karlovarsku, Chebsku, Sokolovsku i ve vyšších polohách Krušných hor leží zbytky sněhu po pluhování, cesty jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Na silnicích nižších tříd bez chemického posypu leží ujeté vrstvy sněhu.

 


Většina silnic v Plzeňském kraji je ve čtvrtek ráno sjízdná bez omezení. Pouze na některých komunikacích nižších tříd v regionu se mohou motoristé setkat se zledovatělou nebo ujetou vrstvou sněhu krytou inertním posypem, informují silničáři.


Dálnice D5 v úseku od Rozvadova na Tachovsku až po Mýto na Rokycansku je holá, suchá, vymrzlá a sjízdná bez omezení. Teploty v regionu se pohybují od minus sedmi do minus 16 stupňů Celsia.


Na Klatovsku a Sušicku leží na silnicích druhých a třetích tříd zledovatělá vrstva sněhu místy s vyjetými kolejemi, krytá posypem. Komunikace jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Silnice první třídy jsou ve většině regionu holé, suché a vymrzlé. Na Tachovsku a Stříbrsku leží na silnicích druhé a třetí třídy zbytky rozbředlého sněhu. Na Domažlicku, severním i jižním Plzeňsku leží na silnicích druhé a třetí třídy souvislá vrstva sněhu krytá posypem. Na severním Plzeňsku navíc hrozí mrznoucí mlha.


Bez sněžení je ve středu i západní oblast Šumavy, kde teploty klesly až k minus 10 stupňům Celsia. Na silnicích všech druhé a třetí třídy tam leží ujetá vrstva sněhu krytá posypem, sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Silnice první třídy jsou holé, suché a vymrzlé. Na úseku silnice I/27 Javorná-Gerlova Huť je ujetá sněhová vrstva, krytá inertním posypem, sjízdná je se zvýšenou opatrností.

 


Většina silnic první třídy v Pardubickém kraji byla ve čtvrtek ráno mokrá, sjízdná bez omezení. Silničáři však na svých webových stránkách varují před tvorbou sněhových jazyků.


Před silným větrem a tvorbou sněhových jazyků varují silničáři zejména ve vyšších polohách a na otevřených místech. Na Přeloučsku zpomalují sněhové jazyky provoz na silnici I/17, podle silničářů se však sněhové jazyky a závěje mohou tvořit na většině otevřených míst v kraji.

 


Na vozovce I/11 Červená Voda - Suchý Vrch je ujetá vrstva sněhu krytá posypem a je tady nutná zimní výbava.
Rychlostní silnice a silnice první třídy v Olomouckém kraji byly ve čtvrtek ráno holé a vymrzlé. Na horách leží na vozovkách rozbředlý sníh, opatrní musí být řidiči na Červenohorském sedle, kde kamion sjel do příkopu, uvádí silničáři na svých webových stránkách.


Vozovky první třídy jsou v kraji sjízdné bez omezení. V horských oblastech na mnoha silnicích leží zbytky sněhu, inertně udržované vozovky jsou pokryté zledovatělou vrstvou sněhu.


Na silnici I/44 na Červenohorském sedle ve čtvrté zatáčce od Šumperka sjel do příkopu kamion, místo je průjezdné s opatrností.

tn.cz / Mediafax