Sraz historických kočárků mají na zámku v Novém Městě nad Metují

Na výstavě tam můžete vidět jak ty nejstarší, vyrobené z proutí a ratanu, tak i kočárky z papíru, dřevěné nebo třeba kožené. Některé prý spíše připomínají povozy. Ale i v takových kočárcích se naši pra-pra-předkové vozili.

Proutěné křesílko, přidělané na železné konstrukci, žádné odpružení ani boudička. Tak vypadaly první kočárky, ve kterých se vozily malé děti na počátku osmnáctého století.

 

Sami historici přiznávají, že to pro ně zřejmě nebylo příliš pohodlné, ale postupem času se kočárky vylepšovaly. Hlavně se začaly objevovat pružiny, později řemínky. Například v Anglii jezdili pouze tříkolové kočárky. "Protože 4kolové už byly považovány za dopravní prostředek a museli by jezdit po silnici," uvádí na pravou míru sběratel kočárků Josef Handl.

 

S rozvojem cestování a dopravy se začaly objevovat kočárky, které se daly lehce složit. V průběhu 19. století se už miminka vozila mnohem pohodlněji. Rukojeť byla výš, kočárky mnohem zdobenější, zespod dokonce měly speciální krabičku, kam se například v zimě dávala nádoba s teplou vodou, aby byli děti v teple.

 

NA HISTORICKÉ KOČÁRKY SE PODÍVEJTE V REPORTÁŽI POD TITULKEM ČLÁNKU

Kateřina Kohoutová TV Nova