Staroměstské náměstí v Praze se zahalí do květinového koberce

Květinový koberec
Zdroj: oficiální zdroj
Koberec z begonií pokryje Staroměstské náměstí

Znak města, logo evropského předsednictví Belgie a secesní prvky, budou ornamenty květinového koberce, který pokryje v pátek část pražského Staroměstského náměstí. Koberec vytvoří 150 tisíc begonií a měl by mít rozměry 36 krát 14 metrů, zabere tedy plochu okolo 500 metrů čtverečních.

Květy se natrhají den před pokládkou koberce v Belgii a do Česka je přivezou v kamionech. Květinovou výzdobou se mohou lidé kochat v Praze do 5. září.

 

Kamiony dorazí v pátek v osm hodin ráno do Prahy, zde se květiny vyloží a začnou okolo desáté pokládat na zem na předem připravenou šablonu. Organizátoři očekávají, že 30 dobrovolníků pod vedením architekta zvládne obrazec vytvořit za pět hodin.

 

Porhlédněte si, jak koberec v Brusselu vypadal:

GALERIE: Belgický květinový koberec

1
/
8
Zdroj: Oficiální zdroj
Bruselský květinový koberec - 8

 

Begonie, ze které se výzdoba tvoří, je pro Belgii typickou rostlinou, kromě toho nabízí velké množství rozmanitých barev. Koberec se neskládá z celých květin, ale pouze z okvětních lístků nejlepších druhů begonií. Ty se v Belgii poprvé objevily v roce 1860 v okolí Gentu a proslavily se po celém světě. Ročně se jich vypěstuje 60 milionů, z nichž 80 procent je určeno pro vývoz.

 

Na prohlédnutí koberce budou mít zájemci čas do neděle, květy totiž vydrží pouhé tři dny. K dispozici pro lepší rozhled bude čtyřmetrová vyvýšená lávka, a komu by to nestačilo, může si koberec prohlédnout z věže radnice. Za vstup na věž se ovšem platí, lávka je zdarma.

 

Květinové koberce se v Belgii pokládají pravidelně jednou za dva roky, je to však poměrně mladá tradice. První koberec dnešního typu se objevil v roce 1971 v Bruselu.

 

Praha bude v historii teprve třetím městem mimo Belgii, kde se koberec objeví. Předběhne i Šanghaj, kde se koberec bude také vystavovat u příležitosti Expa.

TN.cz