Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Stávka MHD v Praze nebude. Odbory se dohodly s radnicí

Plánovanou stávku zaměstnanců pražského dopravního podniku se podařilo odvrátit.

Odboráři se v pátek se členy krizového štábu pražského magistrátu dohodli na předložených požadavcích a od chystaného protestu upustili.

 

"Děkujeme všem odborářům za podporu při jednání, jehož výsledkem je, že magistrát splní všech sedm našich požadavků," oznámil krátce po 17. hodině předseda stávkového výboru Jiří Obitko s tím, že činnost stávkového výboru byla v pátek po uzavření dohody ukončena.

 

Podle ředitele dopravního podniku Martina Dvořáka ve všech sedmi bodech šlo o kompromis. O detailech některých bodů budou odboráři s vedením dopravního podniku ještě příští týden jednat.

 

Odboráři hledali kompromis


Další jednání mezi odboráři města začalo v pátek krátce po deváté hodině v sídle dopravního podniku. Jednání se neúčastnil pražský primátor Pavel Bém, město zastupoval radní pro dopravu Radovan Šteiner. Obě strany se snažily o písemnou dohodu, která by zaručila splnění požadavků odborářů.


Šteiner před polednem řekl, že shoda je na čtyřech bodech ze sedmi. Někteří odboráři ale tvrdí, že dohoda ještě není na stole. "Budeme tu, dokud se nedohodneme," uvedl jeden z odborářů. "Posunuli jsme se," poznamenal neurčitě Pulec.

 

Termín stávky mohou vyhlásit už v pátek


Odboráři přišli na jednání s různým postojem. Podle neoficiálních informací radikální křídlo odborů chtělo vyhlásit časově neomezenou stávku již v pátek v noci. Umírněnější část odborů naopak tvrdila, že už dosáhli mnoho a je třeba se dohodnout. Ti radikální ale trvali na splnění všech požadavků, zdůrazňovali například bod, který se týká zastavení propouštění. Jinak chtěli ještě v pátek oznámit den stávky.


Podle čtvrtečního vyjádření radního Šteinera je vyřešen bod týkající se financování, problém nebude ani s nastavením standardů pro všechny dopravce na území Prahy. Obě strany se dohodly také na tom, že DPP ke konci opustí ředitel pro transformaci Radek Novotný, který měl v podniku na starosti outsourcing.


Odbory žádají kromě doplacení 1,9 miliardy korun na provozní náklady ukončení všech dalších projektů, jež směřují k vyčlenění některých činností z podniku. Trvají také na zastavení plánovaného propouštění a chtějí, aby město nastavilo standardy kvality pro pražskou hromadnou dopravu, které by platily pro všechny dopravce na území Prahy. Rada města v úterý schválila uvolnění 900 milionů korun pro dopravní podnik, to ale odboráři označili za nedostatečné.

ina tn.cz / ČTK