Stěhovaví ptáci se vracejí. Chovatelé drůbeže se bojí ptačí chřipky

Tažní ptáci, kteří se teď k nám vracejí, přidělávají starosti chovatelům drůbeže. Bojí se, aby se spolu s nimi znovu neobjevila ptačí chřipka.

Jako oko v hlavě chrání natažené sítě víc než jeden a půl tisíce hus na farmě v Rohozné na Vysočině. Díky sítím se k husám nemohou dostat divocí ptáci, kteří právě přilétají ze svých zimovišť. Spolu s nimi se totiž může vrátit postrach všech drůbežářů - ptačí chřipka. Na reportáž z Rohozné se podívejte ve videu pod titulkem.

 

Obezřetnost je na místě. Jediný uhynulý kus může - v případě, že se potvrdí nákaza ptačí chřipkou - znamenat likvidaci celého chovu.

 

Ptačí chřipka se k nám poprvé dostala před čtyřmi lety. Nakažení volně žijící ptáci hynuli hlavně na jihu Čech. Laboratoře teď pečlivě zkoumají každý další kus, u kterého je na nákazu podezření. Letos šlo už o tři desítky případů.

 

Ptačí chřipka se u nás zatím dostala do pěti chovů. Naposledy před rokem na Hodonínsku. Celkem už muselo být kvůli viru vybito skoro 100 tisíc slepic a kuřat, 6 tisíc krocanů a 700 hus. Farmáři teď dělají maximum pro to, aby se jim další taková tragédie vyhnula.

Jiří Pánek TN.cz