Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.7. 2009 16:01

VIDEO: Rvačka taxikářů a strážníků v centru Prahy

Pražští taxikáři chtěli obsadit bývalé štafly na Staroměstském náměstí. Poté se poprali s městskou policií.

Čtyři stanoviště pro taxi společnosti Sedop zmizela po více než tříletém soudním sporu, který vyhrál magistrát. Ten tvrdí, že taxikáři účtující 99 korun za jeden kilometr Prahu poškozují, a proto nemají v centru co dělat. Více TADY.


Ve čtvrtek se zhruba dvě desítky řidičů na Staroměstské náměstí vrátily. Až na dvě auta všichni přišli pěšky. Po 12. hodině dva taxiky zčásti zaparkovaly na bývalých místech a jejich majitelé se začali dohadovat s městskou policií. Trvali na tom, že místa jsou jejich. Na pomoc si přizvali advokátku Kláru Slámovou.

18

GALERIE: Potyčka mezi strážníky a taxikáři

Zdroj: Mediafax

V Praze se poprali taxikáři se strážníky-5

Hodnocení:

Ve chvíli, kdy se řidiči dohodli s policií, že akci ukončí a půjdou na služebnu podat trestní oznámení, strážníci začali odtahovat auto taxikáře Zdeňka Ponerta, který patří mezi největší odpůrce magistrátu. Ten ale auto dát nechtěl. Odtažené ho měl totiž už v úterý, když přes chodník najel na bývalý štafl.


Strážníci ho po chvíli dohadů vyzvali, aby si nastoupil do jejich auta a chtěli ho předvést na služebnu. Ponert to odmítl, a tak ho stážníci chtěli donutit do auta silou.


V té chvíli se na ně ale vrhli jeho příznivci a kamarádi a strhla se bitka. Během tří minut skončili dva taxikáři na zemi s krvavými ranami na hlavě.


Zranění strážníků jsou lehká


"Několik strážníků bylo zraněných. Já mám pohmožděné levé zápěstí, je tu rozražený ret, zhmožděniny pod okem a na rukou. Jeden strážník dostal límec a bude v pracovní neschopnosti," popsal šéf strážníků v Praze 1 Miroslav Stejskal, který se do potyčky dostal a jeden z taxikářů ho uhodil loktem do hrudi.


Podle Stejskala strážníci zadrželi jednoho taxikáře, dalšího spolu s jedním členem ochranky, kterou si podle strážníků taxikáři najali, omezili na osobní svobodě. "Případ jsme předali policistům. Ta prošetří, zda nedošlo k napadení veřejného činitele," dodal.


Mluvčí pražské policie Eva Miklíková nechtěla předjímat, zda budou předvedení muži obviněni z nějakého trestného činu. Jestli byli útočníky taxikáři, nechtěla říct. "Je to velmi pravděpodobné," uvedla.


"Magistrát neměl právo vyhrazená stání rušit. Máme rozhodnutí soudu, které to potvrzuje," vysvětlovala na místě Slámová. Podle mluvčího magistrátu Jiřího Wolfa to tak není a štafly se na náměstí určitě nevrátí. Zůstanou tam parkovací místa pro invalidy a mobilní služebnu městské policie.


Taxikáři: Soud magistrátu nedal zapravdu


Řidiči taxi tvrdí, že mají právoplatné rozhodnutí Městského soudu v Praze, v němž je nařízeno předběžné opatření, které jim umožňuje na náměstí stát. "V žádném případě soud nedal magistrátu za pravdu. Oni doručili výpověď Sedopu v.o.s., ale stanoviště patřilo Sedopu, s.r.o.," uvedl předseda Odborového svazu Taxi Praha Pavel Jelínek.


Současně Jelínek informoval o podání trestního oznámení na neznámého pachatele za zneužití pravomoci veřejného činitele a maření soudního rozhodnutí.

hav s přispěním Jiřího Pánka TN.cz
Reklama