TO JE NÁDHERA! Dva hektary orchidejí kvetou na Vysočině

Dva hektary vzácných orchidejí v těchto dnech kvetou na louce u Kněžic na Jihlavsku. Fialová krása bude ještě chvíli k vidění.

Fialové květince prstnatci májovému se na louce u Kněžic výjimečně daří. „Je to chráněný druh, který už se u nás vyskytuje je na několika původních podmáčených loukách a rašeliništích,“ řekl Václav Křivan.

Zdejší louka o rozloze dvou hektarů je přitom jednou z největších ploch na Vysočině. „Se svou rozlohou a kvalitou porostu patří mezi to nejcennější u nás,“ dodal Křivan. I proto byla louka už před časem vyhlášena přírodní rezervací.

 

PODÍVEJTE SE

Jak to vypadá, když rozkvetou miliony bledulí

 

O její existenci přitom ví jen málokdo. Louka plná vzácných květů se totiž nachází několik kilometrů od nejbližší vesnice. „I místní lidé jsou překvapeni, když je sem pozveme na nějakou organizovanou akci a říkají, že o něčem takovém neměli ani ponětí,“ dodává Křivan.

 

ČTĚTE TAKÉ

Na Vysočině se objevila masožravá květina

 

O louku se totiž starají zdejší ekologové ze střediska Chaloupky. „Aby zůstala populace orchidejí zachována, musíme louka především čistit od náletových dřevin a pak také jednou za rok ručně pokosit,“ vysvětluje Křivan.

Díky tomu prý je o koberec fialových kvítků dobře postaráno. Jediné, co by je mohlo zahubit, by byla cílená meliorace, která by z louky odvedla vodu, to prý ale v žádném případě nehrozí.
 

Dušan Vrbecký