TO JE ÚLOVEK! ČOI zabavila zboží za desítky milionů!

padělky v obchodě
Zdroj: Mediafax
Inspektoři ČOI zabavili zboží za miliony. Ilustrační foto

Inspektoři ČOI zabavili padělky za 73,5 milionu korun.

Ve druhém čtvrtletí letošního roku kontrolovala Česká obchodní inspekce (ČOI) tržnice, butiky a nternetové obchody, které prodávají "značkové" výrobky. V průběhu 654 kontrol zabavila více než 22 tisíc padělků v hodnotě originálů 73,5 milionu Kč, uvedla v úterý ČOI na svých internetových stránkách.

 

Inspektoráty ČOI ověřovaly dodržování zákazu užívání nekalých obchodních praktik nabídkou či prodejem zboží nebo služeb porušujících některá práva duševního vlastnictví, jakož i skladování takových výrobků. Z celkového počtu 654 provedených kontrol bylo zjištěno porušení obecně závazných právních předpisů v 535 případech (81,8 procenta). Pozornost byla zaměřena na oblasti se zvýšeným turistickým ruchem a na příhraniční oblasti.

 

Nejvíce kontrol provedla ČOI v Plzeňském a Karlovarském kraji. Tam proběhlo celkem 328 kontrol, kde našli inspektoři u 150 prodejců falzifikáty. Kontrola zde zabavila 10 111 kusů padělků. Nejhorší bilanci má Jihomoravský a Zlínský kraj, kde v rámci 29 kontrol zjistili 27 případů podvodu. Naopak nejlépe dopadl Moravskoslezský a Olomoucký kraj, kde se našla falza pouze u třetiny (31 procent) kontrol. Do akce se také přidala Policie ČR, Cizinecká policie nebo Celní správa.

 

Za zjištěná porušení povinností bylo ve 2. čtvrtletí uloženo 315 pokut v celkové výši přesahující jeden milion Kč. Nejvyšší pokuty udělila inspekce ve Středočeském kraji a v hlavním městě Praha, a to ve výši 373 tisíc korun. Nejvíce padělaných věci bylo z textilu, ale zabavovaly se také falešné počítačové hry.

 

Přestože kontroly jsou při odhalování nekalých obchodních praktik úspěšné, doporučuje ČOI spotřebitelům, aby byli při nákupu značkových výrobků pozorní a dali přednost firemním prodejnám nebo smluvním partnerům majitelů práv duševního vlastnictví. A v případě podezření, že prodávající nabízí padělky, aby upozornili příslušný dozorový orgán.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Mediafax