TO JSTE JEŠTĚ NEVIDĚLI! Terče na které stříleli naši předkové!

Unikátní výstavu historických terčů mohou návštěvníci vidět v Regionálním muzeu v Teplicích. Některé z vystavovaných exponátů jsou i 200 let staré!

Kdo by čekal klasické kružnice s černým středem, ten by se velice mýlil. Na výstavě historických terčů si budete připadat jako v obrazárně. S jedním malým rozdílem – krásné obrazy jsou děravé. Dříve se totiž střílelo zásadně do malovaných terčů.

 

"Máme tu k vidění téměř stovku malovaných terčů. Návštěvníci si tady mohou prohlédnout i dobové zbraně a trofeje, pro nejlepšího střelce. Dochovalo se nám tu v muzeu zhruba 250 terčů, ze kterých jsme vybírali ty v nejlepším stavu. Právě ty, si mohou návštěvníci u nás do 13. listopadu prohlédnout. Velikou zajímavostí je také to, že na terčích jsou vyobrazeny obce a památky, které se vztahují k teplicku. Je tu hodně terčů s vyobrazením Bíliny, na některých můžou lidé vidět objekty, které už dávno nestojí,“ říká historik a kurátor výstavy Jan Kilián.

 

Muži odjakživa rádi stříleli

 

Nejstaršímu terči je skoro 200 let. "Zakládali se tu střelecké spolky, muži totiž odedávna rádi stříleli. Pikantní na tom všem bylo to, že střelci se do terčů strefovali, a malíř až poté domaloval do obrazu známé kružnice s černým středem, takže nikdo vlastně okamžitě neznal vítěze soutěže. Také nevyhrál nutně ten, kdo se nejvíce svou střelou přiblížil středu terče. Mohl vyhrát i ten, jehož střela byla nejhlouběji,“ vysvětluje Kilián. "Některé terče jsou nepoužité, asi se líbily natolik, že byly hned zavěšeny na stěnu klubovny.

 

Terče jsou namalované na dřevěných deskách. "Desky, tedy základ terče, vyráběli členové střeleckého spolku a pak oslovili někoho šikovného, kdo na ně něco namaloval. Někdy si také nechávali terče ke zvláštním příležitostem malovat od renomovaného malíře,“ dodává Kilián.

 

Mezi nejvýznamnější terče na výstavě patří ten, který vyobrazuje vyhořelé Teplice, požár je postihl roku 1793. "Zájemci si tu také mohou zakoupit barevnou brožuru s barevnými fotografiemi terčů, dozví se tu třeba, že první střelecký spolek byl založen kolem roku 1275 v Hrobě,“ říká Kilián a na závěr dodává: "Nebojte se, i přesto, že jsou terče velice staré, červotoče tu nemáme, dali jsme si záležet na jejich ochraně.“

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Daniela Pilařová