TRAGÉDIE pro UNIVERZITU! Rektorka zemřela na dovolené!

Magdalena Hrabánková
Zdroj: Oficiální zdroj
Magdalena Hrabánková při své inauguraci.

Na zahraniční dovolené zemřela náhle ve středu rektorka Jihočeské univerzity Magdalena Hrabánková (70). Agentuře Mediafax informaci potvrdila mluvčí Jihočeské univerzity Hana Bumbová.

"Rektorka Magdalena Hrabánková zemřela náhle na svém pobytu na zahraniční dovolené," řekla Bumbová.

 

 

Magdalenu Hrabánkovou zvolil do funkce rektorky Jihočeské univerzity poté 2. prosince 2010 akademický senát. Do funkce ji jmenoval prezident Václav Klaus 19. ledna 2011, univerzitu vedla od 1. března 2011, kdy nahradila předchozího rektora Václava Bůžka.

 

 

Na univerzitě působila rektorka od roku 1996. Od 1. prosince 2007 vedla ve funkci děkanky ekonomickou fakultu.

 

 
Magdalena Hrabánková byla absolventkou Provozně ekonomické fakulty České zemědělské univerzity v Praze. V roce 1999 obhájila na Jihočeské univerzitě habilitační práci v oboru Organizace a řízení podniku. V roce 2004 byla jmenována profesorkou v oboru Odvětvová ekonomika a management na Provozně ekonomické fakultě ČZU v Praze.

 

Za dlouhodobou odbornou spolupráci s odborníky na univerzitách v Maďarsku jí byl v roce 2007 rektorem Univerzity sv. Štěpána v Gődőllő udělen titul profesorka honoris causa a za dlouholetou publikační a vědecko-výzkumnou činnost získala doktorát honoris causa v květnu 2011 tamtéž. V letech 2000 - 2002 byla poradkyní předsedy vlády ČR. Od roku 2002 působila jako poradkyně ministra zemědělství. Byla přední odbornicí v oblasti strukturální politiky EU a její aplikace v podmínkách ČR, regionálního projektování a managementu. K této problematice vydala řadu monografií, odborných studií a článků.

 

"Jihočeská univerzita odchodem paní rektorky ztrácí mimořádnou osobnost vynikajících vědeckých, pedagogických a morálních kvalit. Její jméno zůstane navždy zapsáno do historie Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích," řekl profesor Tomáš Polívka, prorektor univerzity pro vědu a výzkum, který v následujícím období Jihočeskou univerzitu dočasně povede.

V nejbližším možném termínu bude zasedat Akademický senát JU, který rozhodne o dalších krocích.

Magdalena Hrabánková je matkou dvou dětí, syn Martin (46) je ekonom, dcera Iveta (39) advokátka.

 

 

tn.cz / Mediafax