Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

TRAGÉDIE! Významný ostravský malíř se zastřelil

Ostravský malíř Miroslav Sabev (58) spáchal v úterý sebevraždu. Podle jeho kamaráda, majitele Galerie Mlejn Eduarda Riedla, malíř trpěl rakovinou a těžkou depresí.

Poslední výstavu Miroslav Sabev uskutečnil v ostravské galerii Mlejn, a to do 31. ledna letošního roku. Výstava nesla název Nedokončená.

 
"Nedokončená proto, že chtěl některé své obrazy ještě přemalovat. Veselé obrazy to ale nebyly. Na jednom z obřích obrazů byl namalovaný jeho bratr, který zemřel na rakovinu. Mirek už ani nepřišel na vernisáž, byl zrovna na pohotovosti. Přišel až později s několika přáteli," řekl agentuře Mediafax Riedl.
 
Sabev žil sám, s ženou se rozešel. "Byl nervově velmi labilní. Občas mi od něj přišly sms zprávy, které byly samý stesk. Navíc byl neposlušný pacient a silný kuřák," dodal Riedl.
 
Za deset let intenzívní tvorby vytvořil Sabev stovky děl. Podle wikipedie patřil k těm výrazným uměleckým osobnostem, kteří si museli sáhnout až na ono příslovečné dno, aby našel odrazový můstek k tvorbě, k životní vyrovnanosti, k hluboké náboženské reflexi a nesmírně pozitivnímu vztahu k životu.
 
"To vše se odráží v jeho tvorbě. Jeho hlavní malířskou technikou je malba špachtlí olejovými barvami na lepenku formátu 70 krát 100 centimetrů. Plocha tohoto rozměru mu dává dostatečný prostor k vyjádření umělecké myšlenky. Třebaže by byl schopen pojmout daleko větší plochy, nepotřebuje ohromovat. Klíčem k jeho obrazům je prvotní imprese, stejně jako následné ztišení a zaměření se na osamocený dialog s tématem obrazu," uvádí wikipedie.
 
Miroslav Sabev se narodil 8. října 1952 v Hukovicích. Byl vyučený zámečník, prošel mnoha profesemi, mimo jiné na šachtách na Moravě nebo na ropných vrtech v Severní Africe. Žil a tvořil v Ostravě.

 

Mediafax