Tygřata v ostravské zoo dostala jména Elton, Elvis a Eda

Tygr Ostrava
Zdroj: Mediafax
Tygr Ostrava

Jmény Elton, Elvis a Eda pokřtil kmotr v sobotu odpoledne tři tygří mláďata narozená 2. června v ostravské zoologické zahradě. Jména samcům tygra ussurijského vybral sponzor.

"Malé tygříky pojmenoval jejich kmotr, multikino CineStar. Pamlsky ke křtinám nedostanou, největší pochoutkou je pro ně stále jen mateřské mléko. Jejich máma, samice Maja, se o ně vzorně stará," řekla agentuře Mediafax mluvčí zoo Šárka Kalousková.

Tygří rodinka žije odděleně od ostatních tygrů v Pavilonu indických zvířat, návštěvníci je mohou vidět pouze ve venkovním výběhu. Ve vnitřních prostorách je snímá kamera. "Zatím se venku zdržují jen krátce, ale postupně se osmělují a tráví ve venkovním výběhu více času," uvedla mluvčí.

Tygřata se narodila Maji a samci Tharovi. Toho zoo přivezla letos v únoru z německého Kolína nad Rýnem. "Majin dosavadní partner Xeron, který momentálně pobývá v pražské zoo, se do Ostravy již nevrátí. Společně totiž zplodili již poměrně hodně potomků, proto jsme se po konzultacích s koordinátorkou chovu tygrů ussurijských rozhodli obměnit krev," vysvětlila mluvčí.

Tharo je podle ní z genetického hlediska ceněným samcem, podobně jako je Maja ceněnou samicí. "A jelikož mu loni v létě uhynula samička, navrhla koordinátorka jeho přesun do Ostravy," dodala mluvčí.

Do Ostravy přijel Tharo v době, kdy u Maji začala říje. "Říje u tohoto poddruhu tygra probíhá pouze jednou za rok, a to v únoru. U Maji byl termín velmi příhodný – 14. února na sv. Valentýna," konstatovala mluvčí s tím, že po několikadenním seznamovacím období přes mřížové dveře zoo oba tygry pod dohledem připustila k sobě.

Maja se narodila v roce 1998 v Zoo Petrohrad a od roku 1999 žije v ostravské zoo. Za tu dobu vychovala celkem šest mláďat - čtyři samičky a dva samečky. Tharo se narodil v roce 1995 v Tierparku Berlín a ve světových zoologických zahradách dnes žije osm jeho potomků, tři samečci a pět samiček.

Tygr ussurijský je vůbec největší kočkovitou šelmou světa. Dospělí samci mohou vážit až 300 kilogramů. "Dnes jsou bohužel zejména kvůli pytláctví na pokraji vyhubení. Obývají již jen zlomek svého původního areálu na Dálném východě, početní stavy jsou v přírodě odhadovány na 350 kusů, počet tygrů ussurijských chovaných v zoologických zahradách tak již dnes převyšuje jejich počet v přírodě," doplnila mluvčí.

Mediafax