U dukovanské elektrárny v noci SVÍTÍ KRÁVA

svítící kráva
Zdroj: Oficiální zdroj
Svítící kráva u jaderné elektrárny Dukovany

Netradiční výzdobu dostala nedávno mohelnská step u Dukovan. Studenti sem umístili plastiku krávy, natřenou fosforeskující barvou. Kráva, stojící nedaleko jaderné elektrárny, každou noc zeleně svítí.

„Plastika, socha krávy pochází z akce Cow Parade a kráva roky předtím pobývala na náměstích a rušných třídách v mnoha metropolích světa. Když akce Cow Parade skončila byla škoda plastiku tohoto zvířete zničit a tak jsme ji poskytli umělecké škole v Náměšti nad Oslavou k nové úpravě,“ říká mluvčí Jaderné elektrárny Dukovany Petr Spilka.


PODÍVEJTE SE

Takhle vypadají chladící věže elektrárny, když se nasvítí

 

Krávy se ujala studentka Barbora Masaříková, která ji natřela fosforeskující barvou a poté ji umístila na hadcovou step u Mohelna na třebíčsku. Během dne se tam kráva nasvítí slunečním světlem a v noci potom světélkuje. „Protože jsem chtěla nějakým způsobem vyjádřit spojení s energií, použila jsem fotoluminiscenční barvu, která se přes den "nabíjí" slunečním světlem a v noci by pak měla vydávat "energii" zpátky. Rastrem z šestiúhelníků je kráva pokrytá proto, že stejný tvar mají i palivové kazety v reaktoru Jaderné elektrárny Dukovany. Zároveň se tento tvar na plastice zajímavě deformuje, takže pokud si člověk najde to správné místo, z kterého krávu pozoruje, působí všechny šestiúhelníky stejně. Při pohledu z jiného místa může člověk pozorovat výraznou deformaci a přeměnu jednotlivých šestiúhelníků,“ vysvětlila Masaříková.

 

Svítící krávu je možné vidět nedaleko elektrárny každou noc. „Vážím si lidí, kteří přicházejí s novými nápady i toho, že část současného umění vstupuje do veřejných prostorů, probouzí fantazii a v jisté míře provokuje. Je mi jasné, že solární kráva může být s elektrárnou spojována pozitivně i negativně, uvidíme, co se dozvíme z ohlasu lidí na plastiku krávy. Ve městech mohla být kráva raritou, tady je ale běžnou součástí života. Bude to takový akční průzkum,“ dodal Petr Spilka.
 

Dušan Vrbecký