Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

U Opavy objevili dvě pravěká naleziště Archeologové teď v laboratoři otevírají pohřební nádoby

Pravěké pohřebiště z doby bronzové a ještě starší pravěké sídliště objevili archeologové při stavbě obchvatu kolem Opavy. Zatímco na sídlišti se ještě pracuje, nálezy z pohřebiště teď začali archeologové prozkoumávat v laboratoři.

Velmi nečekané nálezy objevili archeologové při stavbě jižního silničního obchvatu kolem Opavy. V místech, kde neočekávali vůbec nic, našli pravěké pohřebiště z pozdní doby bronzové.

“Nález pohřebiště nás celkem překvapil, protože je to záplavová oblast. Nečekali jsme, že právě tady něco najdeme,“ říká archeolog Jindřich Hlas z Národního památkového ústavu Ostrava s tím, že nalezené pohřebiště spadá do období zhruba 750 let před naším letopočtem.

Lidé tehdejší kultury lužických popelnicových polí pálili své zemřelé, jejich popel i s posmrtnými dary ukládali do keramických nádob, a pohřbívali do země. A právě čtyřiačtyřicet těchto žárových hrobů i s nádobami archeologové objevili a vyzvedli.

PODÍVEJTE SE TAKÉ:
Pod supermarketem objevili vzácné pohřebiště


“Právě teď jsme začali s otevíráním těchto nádob, a s napětím čekáme, co v nich ještě objevíme,“ dodává Jindřich Hlas s tím, že objev tohoto pohřebiště je velmi významný. “Je to jedno z mála pohřebišť na Opavsku z této doby, a zcela nám mění pohled na hustotu zdejšího osídlení, o kterém jsme si mysleli, že bylo mnohem řidší,“ prozrazuje Jindřich Hlas.


Pohřebiště však nebylo jediným nálezem, který stavba jižního obchvatu kolem Opavy vydala. O několik set metrů dál odkryli archeologové ještě mnohem starší pravěké sídliště. To spadá až do období zhruba 5 500 let před naším letopočtem.

“Zatím jsme zde našli několik sídlištních objektů, těžební jámy na hlínu, pozůstatky pecí a zbytky kůlového domu,“ vypočítává Jindřich Hlas. Na nalezišti se však stále pracuje, archeologové zde mají v plánu kopat až do konce června, je tedy pravděpodobné, že další nálezy na sebe nenechají dlouho čekat.

 

Marek Švidrnoch