STRACH O DĚTI: Učitelka v břeclavské školce měla TBC

Asi padesátku dětí z břeclavské mateřské školy čeká testování na tuberkulózu, kterou má jejich bývalá učitelka.

"Očekáváme, že se od ní žádné z dětí nenakazilo, přesto chceme mít jistotu," sdělil v pátek agentuře Mediafax ředitel Krajské hygienické stanice Jihomoravské kraje Jan Mareček.

 

Děti čeká vyšetření v polovině ledna. "Zúčastní se jej asi padesát dětí a několik lidí z personálu. Největší opatření se samozřejmě bude týkat rodiny dotyčné, u které existuje největší možnost nakažení," uvedl Mareček.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Tuberkulóza na gymnáziu, žáci z Benešova v nejistotě


Podle něj je nepravděpodobné, že by se kterékoliv dítě od učitelky nakazilo. "Nic ale nelze říct na sto procent, a proto chceme mít jistotu a necháme udělat vyšetření. Nakažení tuberkulózou je poměrně problematické. Nastává při úzkém kontaktu nemocného s dalším člověkem. Ve většině případů je to při rodinném soužití, ale důležité jsou další faktory jako například sociální slabost, podvýživa, těžké choroby. Žádný z těchto faktorů jsme nezjistili ani u jednoho z dětí," sdělil ředitel s tím, že i po vyšetření budou děti pod dozorem. Nyní chodí všechny do školy nadále.


Učitelka v zařízení nepracuje od konce listopadu. "Onemocnění má určitou prodlevu a nedá se hned rozpoznat. U učitelky lékaři tuberkulózu odhalili po dvou měsících. Měla příznaky, její doktor ji ambulantně léčil, což nezabralo. Nepomohla ani hospitalizace v nemocnici, a tak skončila na specializovaném oddělení, kde tuberkulózu zjistili. Na základě těchto výsledků jsme se rozhodli k preventivnímu otestování dětí," vysvětlil Mareček.

maš tn.cz / Mediafax