ÚLEVA: Ovzduší v Moravskoslezském kraji se mírně vyčistilo

Zhoršené ovzduší přetrvává v Moravskoslezském kraji, v sobotu ráno stále trvá smogová situace na Ostravskú a Karvinsku. Nejhorší situace je v Bohumíně, informuje na svých webových stránkách Český hydrometeorologický ústav.

V Bohumíně na Karvinsku naměřila stanice v sobotu ráno 140,7 mikrogramu prachu na metr krychlový vzduchu, v pátek to ještě bylo 270,7 mikrogramu. Zákonný limit pro prašné částice PM 10 je přitom 50 mikrogramů. Tato koncentrace by ještě neměla poškozovat lidské zdraví.

 

PSALI JSME:

Ostravsko a Karvinsko se i na Štědrý den dusí smogem

 

Přes 100 mikrogramů je také ve Věřnovicích na Karvinsku, překročené limity jsou v Českém Těšíně, Frýdku-Místku, Havířově, Karviné a na všech měřících stanicích v Ostravě.

 

Smogová situace na Ostravsku a Karvinsku trvá od středy, kdy Český hydrometeorologický ústav pro tyto lokality vyhlásil stupeň regulace, v prosinci už potřetí. Pro průmyslové podniky to znamená, že musí kvůli znečištěnému ovzduší omezit výrobu podle regulačních plánů. Z rozhodnutí městských zastupitelů má Ostrava po tu dobu hromadnou dopravu zdarma.

 

Krajský úřad Moravskoslezského kraje se obrátil na občany, aby minimalizovali množství vypouštěných škodlivin do ovzduší. "Rovněž žádáme řidiče automobilů, aby pokud možno nevyjížděli, neboť emise z automobilů se významně podílejí na zvýšené koncentraci znečišťujících látek," uvedla Radmila Hybnerová z odboru životního prostředí a zemědělství Úřadu Moravskoslezského kraje.

 

Krajská hygienická stanice doporučuje občanům Ostravska a Karvinska, aby po dobu smogové situace omezili pobyt venku, vyhýbali se fyzicky namáhavé práci a sportování venku, zvýšili přísun vitamínů, zejména vitamínu C, nekouřili a obytné místnosti větrali jen nárazově. Doporučení platí zejména pro děti, seniory, osoby trpící srdečně cévními a respiračními chorobami a osoby se sníženou imunitou.

tn.cz / Mediafax