Unikátní operace zachránila život čtyřměsíčnímu Marečkovi

První operaci vodnatosti mozku novou metodou ve střední a východní Evropě provedli lékaři v Plzni.

Marek Kovanda z Rokycan se narodil s těžkým postižením - s hydrocefalem čili vodnatostí mozku. Nebýt včasného zákroku a nové metody, kterou použili lékaři v plzeňské fakultní nemocnici, mohl si chlapec nést celožitovní následky nebo dokonce mohl žít je pár měsíců. Příběh má ale šťastný konec.

"Mareček se narodil o čtyři týdny dříve. Přišel na svět v den, kdy jsem se po kontrole dozvěděla o jeho problému. Ze stresu jsem porodila devětadvacátého října loňského roku," vzpomíná maminka malého Marečka Eva Kovandová.

"Ty další dny a týdny byly hrozné. Pořád musíte myslet na dítě, jestli to s ním dobře dopadne, jestli nebude mít následky a zda bude mít i přesto šťastný život."

Když jí lékaři řekli, že Marečka budou léčit novou metodou, byla nadšená. "Hned mi svitla větší naděje, že všechno bude v pořádku," svěřila se Eva Kovandová.

"Poprvé jsme na takhle malém dítěti - tříměsíčním kojenci, vážícím pět kilogramů - použili nový elektromagnetický systém na získání obrazu. Jakousi GPS navigaci pro neurochirurgy," popsal neurochirurg Petr Vacek, který zákrok řídil.Při použití klasického navigačního přístroje musí být hlava pacienta pevně fixována, což ovšem u kojence, který nemá lebku ještě pevně srostlou, nejde.

"Do těla jsme malému pacientovi implantovali takzvaný shunt systém, který přebytečný mok odvádí," dodal Vacek.

Podle primáře neurochirurgické kliniky Milana Choce je hydrocefalus vývojová anomálie, při níž je mozková část hlavy u dítěte nápadně větší než část obličejová.

"Zvětšení je způsobeno nahromaděním mozkomíšního moku v mozkových komorách. Mok se v nedostatečné míře vstřebává do krve, což vede k rozšiřování mozkových komor na úkor mozkové tkáně," dodal primář.

Podle něho má malý Mareček velkou šanci, aby si celý život nemusel nést následky. Operaci revoluční metodou mu budou připomínat jen jizvy na hlavičce a na bříšku. "Někteří naši bývalý pacienti dokonce studují i vysokou školu," podotkl primář.

Jan Skala TN.cz