Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Unikátní židovský hřbitov se dočká opravy

Zdroj: Daniela Pilařová

Zdevastovaný židovský hřbitov v Úštěku se už letos dočká definitivní opravy. Dobrovolníci na něm pracovali několik let.

Dlouhých pět let trvalo, než dostal židovský hřbitov v Úštěku takovou podobu, jakou má dnes. Když na něm začali pracovat lidé z města, byl v zuboženém stavu. Z původních 160 náhrobků zůstalo na svém místě jen pět. Těm nejstarším náhrobkům je přes 300 let.

 

"Jsem členem sdružení pro úštěckou synagogu a hřbitov, je nás zhruba sedm oficiálních členů, když je ale potřeba dělat na hřbitově, vyhlásíme brigádu. Na ní se pak schází několik desítek místních lidí, kterým není lhostejný osud této památky,“ vypráví Tomáš Hlaváček.

 

ČTĚTE TAKÉ:

V Přistoupimi poničili vandalové židovský hřbitov

 

Peníze na opravu shání Tomáš Hlaváček kde se dá, třeba z programu havarijního fondu kraje na obnovu památek nebo z programu měst s rozšířenou působností. Nemalou částkou přispěla i místní radnice. "Židovský hřbitov je jediným místem svého druhu v širokém okolí, proto radnice už několik let jeho obnovu plně podporuje,“ potvrdil místostarosta Úštěka Petr Domorázek.

 

S židovskými hřbitovy je to složité

 

"Opravit takový hřbitov je hodně složité. Obvykle bývají židovské hřbitovy daleko za městem. U normálního hřbitova je kostel, elektřina a voda. Sem musíme přivézt agregát a dovážet vodu na všechny stavební práce. Není to lehké,“ vysvětluje nesnáze oprav Tomáš Hlaváček.

 

"Letos už nás čeká jen dostavba obvodové zdi a musíme vybrat bránu. Pak už to budou jen dodělávky. Všechno děláme pěkně postaru, tak jak se to dělalo dřív. Na obvodovém zdivu se použila klasická technologie, plná cihla a vápenné omítky, tak aby to co nejvíc připomínalo tu zeď původní,“ popisuje technologický postup prací na hřbitově Hlaváček.

 

"Nejtěžší asi bylo dát náhrobky všechny dohromady, tak jak k sobě patří. Je to jako by jste si koupili puzzle s tisíci kousky a bez předlohy se ho snažili sestavit. Tenhle hřbitov zničili vandalové až po válce, nezůstal kámen na kameni a tak jsme museli vyvinout detektivní úsilí, abychom našli ty kousky, které k sobě pasují. Některé náhrobky byly rozbité na několik kusů,“ říká Hlaváček.

 

Ani jeden Žid

 

"Holocaust s židovskou obcí v Úštěku tak strašně zamával, že tu dnes nezbyly žádné židovské rodiny. Jen jedné se tenkrát podařilo utéct, rodině Schwarzů. Před čtyřmi lety se tu objevila vnučka paní Schwarzová a byla hodně dojatá, jak se nám to tu podařilo opravit. Synagogu i hřbitov,“ dodal Hlaváček.
 

Daniela Pilařová