Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

V centru Šumperka padá dům, majitel mu podkopal základy

V Šumperku podkopal majitel domu základy. Tím ohrozil i sousední stavby. Teď hrozí, že se domy zbortí.

Každou chvíli se může zřítit k zemi dům na Puškinově ulici naproti městskému divadlu v centru Šumperka. Majitel při terénních úpravách v okolí domu obnažil jeho základy, vybagroval zeminu až pod jejich úroveň, a způsobil tak bezmála katastrofu.


Základy nevydržely tíhu domu a jeho část se sesunula zhruba o půl metru. V zadní stěně domu tak vznikla obří trhlina, u střechy široká téměř metr. Táhne se celou zdí až dolů k základům. Domek tak už nelze nijak zachránit a bude se muset zdemolovat.


Hrůzu z celé situace mají sousedé. "Máme strach, že pokud dům pana Ševčíka spadne, mohl by sebou strhnout i náš dům. On tady provádí terénní úpravy už asi rok a půl, před rokem odkopal zeminu kolem domu do hloubky asi metr sedmdesát. A teď v neděli to prohloubil o další metr. A pak to spadlo,“ říká Jaroslav Petřík s tím, že už má na svém domě drobné praskliny.


Soused se bojí o svůj dům


Soused se bojí každého větru i deště, který by mohl hroutícímu se domu zasadit ránu z milosti. Ve strachu však nežijí jen Petříkovi, ale všichni lidé v okolí, jelikož Jiří Ševčík odkopal do hloubky zem i z okolí mohutného stromu na své zahradě.


"Ten strom má tak třicet metrů a tím odkopáním hlíny skoro úplně dokola byl narušen jeho kořenový systém. Takže buď spadne, až uschne, nebo ho může vyvrátit silnější vítr. A pokud spadne, může napáchat obrovské škody,“ dodává znepokojeně Jaroslav Petřík.


Majitel bortícího se domu s nikým nekomunikuje


Proč vlastně Jiří Ševčík odkopal zeminu kolem domu i kolem stromu tak hluboko, že si zničil dům, zůstává záhadou. On sám odmítá totiž jakoukoli komunikaci. Přestože se po svém pozemku pohyboval, stavební dělníci tvrdili, že není doma. Strýc Jiřího Ševčíka, který dosud obývá část hroutícího se domu, si po zazvonění nebral servítky.


"Seš vlezlej jak nádražní vrabec, táhni do prdele,“ reagoval na žádost o poskytnutí informací.


Nalomený dům už podle statika nelze zachránit a čeká jej demolice, Jiřího Ševčíka pak s největší pravděpodobností popotahování po úřadech.


"Na terénní úpravy kolem domu stavební povolení vydáno nebylo, protože není zapotřebí, pokud by výkopy nebyly hlubší, než metr a půl. Pokud jdou hlouběji, porušil pan Ševčík zákon,“ konstatovala Naděžda Masljaniková z odboru výstavby šumperské radnice.


"Já jsem to měřil, a pan Ševčík kopal až do hloubky 2,7 metru, nechápu, proč to udělal,“ kroutí hlavou jeho soused Jaroslav Petřík.


Na reportáž o případu se podívejte tady.


 

Marek Švidrnoch TN.cz