V českých řekách se objevili krabi. Viděli je v Labi i Vltavě

V českých řekách žijí exotičtí krabi. Vědci mapují jejich výskyt. Pomoci jim může i veřejnost.

Kraba znají Češi spíše jako kulisu letní dovolené, Miroslav Krepindl z Prahy se ovšem přesvědčil, že tomu tak nemusí být. V Praze-Modřanech našel tohoto korýše při venčení psa. Nešlo ovšem o kraba mořského, ale sladkovodního.


"Našel jsem ho na silnici. Bylo mi to divné, co tady dělá, tak jsem se podíval na internet a zjistil, že jde o kraba říčního," popsal Krepindl.


Kraba tam neviděl poprvé, rozhodl se proto kontaktovat zoology na Univerzitě Karlově, kteří o zvíře projevili zájem. Stane se učební pomůckou.


Připlul z Asie na lodích


"Jedná se o kraba čínského, který není v České republice původní. Pochází z jihovýchodní Asie, ze subtropických a tropických oblastí," řekl za Univerzitu Karlovu František Šťáhlavský. Lidé se s ním mohou setkat také pod názvem krab říční.


Do evropských vod se krab dostal na lodích. Mimo domovinu se mu daří už téměř sto let. Rozmnožovat se v řekách ale nemůže. Tento druh totiž k vývoji larev potřebuje moře. Pak migrují proti proudu řek.


Nalézt v Česku kraba není běžné, podle Štáhlavského se tu ale už zabydlel. Svědčí mu kvalitnější voda v řekách. "Nejčastěji ho vídáme v Labi v Děčíně nebo v Ústí nad Labem a je možné, že se proti proudu dostal i do Prahy." Kraba našli lidé také v Ohři a jiných lokalitách.


Kde už našli kraba čínského?

Jesenice, rybník Pančák, povodí Botiče 2006
Střekov, jez 9. 1. 2006
Božice, povodí Jevišovky 2007
Praha - Kunratice, Dolnomlýnský rybník, povodí Kunratického potoka 12. 10. 2008
Nádrž Nechranice, Ohře 14. 11. 2008


To, že Miroslav Krepindl našel kraba na silnici, vysvětluje zoolog tím, že krab je sice vodní zvíře, ale zároveň dokáže přežít delší dobu na suchu.


Kde krab žije? S vědci po něm může pátrat i veřejnost


Vědci se v současné době snaží o zmapování míst, kde se krabi už vyskytli. Databázi koordinuje Monika Štambergová z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky, které mohou pomoci všichni, jež se s krabem setkali.


"Informace o výskytu krabů lez zasílat přes mezinárodní encyklopedie rostlin, hub a živočichů www.biolib.cz. Tady se lidé zaregistrují a mohou sem vložit fotoggrafii nebo informaci o výskytu," řekla tn.cz Štambergová.


Jak lidé kraba poznají? Zvíře má až osm centimetrů široký krunýř a má olivověhnědou barvu.

GALERIE: Krab čínský

1
/
5
Zdroj: Oficiální zdroj
Krab čínský-4

"Klepeta kraba jsou velmi široká a hustě porostlá jako samet hustými a jemnými chloupky hnědé barvy. Ocáskovitý zadeček, u samců úzký, u samic široký, přikrývá spodek hlavohrudi," dodala Štambergová.


Podívejte se na videozáběry kraba.

Invaze exotických zvířat v Česku


Krab není zdaleka jediným exotickým zvířetem, které se v Česku zabydlelo.


Nebezpečná je například zápřednice jedovatá - pavouk, po jehož kousnutí může dojít k dočasnému ochrnutí a velkým bolestem. Do Česka se zápřednice dostala z Francie. Více v reportáži.

Běžným druhem je v rybnících i řekách želva nádherná, která pochází ze Severní Ameriky.

Jde o predátora schopného zlikvidovat ryby nebo obojživelníky. V Česku se dokáže i množit. Podívejte se na reportáž a přečtěte si více TADY. Evropská unie už dovoz želv nádherných zakázala.

Před rokem se bez problému proháněly želvy například v Praze 4.

Mezi invazivní druhy v Česku patří také rak pruhovaný. Severoamerický druh byl do Česka dovezen záměrně a v řekách ho šířili rybáři. Ti jím chtěli vyplnit prázdné místo, které vzniklo po raku říčním. Ve špinavé vodě totiž rak říční nedokázal přežít. Přibylo ale čističek a raci říční se začali vracet. Jejich pruhovaný příbuzný je ale z řek vytlačuje.


Dnes už by možná nikdo nehádal, že invazivní je také karas stříbrný nebo psík mývalovitý a muflon, kteří u nás žijí už léta. Kompletní seznam přistěhovalců zvířecí říše najdte TADY.

hav s přispěním Jaroslava Kasnara TN.cz