V dole Karviná zahynul horník, zabil ho důlní otřes

V dole Karviná zahynul v noci na pátek při důlním otřesu polský horník. Další tři lidé byli zraněni.

Neštěstí se stalo ve čtvrtek po půl desáté večer v závodě ČSA dolu Karviná, potvrdila tn.cz mluvčí důlní společnosti OKD Zuzana Koláriková. Zemřelý muž pracoval asi tisíc metrů pod povrchem.


Čtyřiadvacetiletý horník důlní otřes nepřežil, další tři havíři jsou zranění. Na místě je ošetřili důlní záchranáři.

 

Dva z nich skončili na chirurgii karvinské nemocnice. "Jsou mimo ohrožení života. Mají pohmožděniny, zlomeniny a jsou vyčerpaní," řekl náměstek nemocnice Jan Kaczmarczyk. Třetí zraněný horník leží s pohmožděninami a zlomeninami v traumatologickém centru ostravské fakutlní nemocnice. "Jeho stav je stabilizovaný," řekl mluvčí nemocnice Tomáš Oborný.


Příčiny neštěstí vyšetřuje policie i odborná komise. Podle mluvčí měl otřes způsobit přirozený, geomechanický jev.

 

V dolech na Karvinsku zahynuli letos už dva horníci. V lednu zahynul dvaačtyřicetiletý muž , když ho zachytila přepravní klec zhruba 900 metrů pod zemí a utrhla mu nohu. V červenci zemřel přímo v závodě ČSA dolu Karviná dvaatřicetiletý muž, zřejmě po zásahu horninou padající ze stropu.


Obrovskou důlní tragédii nedávno prožilo Slovensko. V Handlové zahynulo dvacet horníků, kteří se vydali do podzemí hasit požár. Při hašení uhlí vodou vznikl svítiplyn, který explodoval. 

kap TN.cz