V Irsku smrt, v Chrastavě život

Do Chrastavy přijela další várka dostihových chrtů z Irska. Tam jim po skončení jejich sprinterské kariéry hrozí utracení.

Mezi novostavby v Teplicích přijíždí bílá dodávka s nápisem Animal Ambulance na dveřích. Útroby dodávky skrývají klece, ve kterých se krčí jedenáct dostihových Greyhoundů. Tak vypadá příjezd další várky psů.

 

Závodní psi totiž přestali podávat na dostizích v Irsku ty nejlepší výkony. Ročně v Irsku a Anglii zemřou desítky tisíc dostihových psů. Manželé Lacinovi se s tím nechtěli smířit, proto rozjeli program na adopci vysloužilých greyhouondů, v poslední době se začali věnovat i záchraně loveckých psů ze Španělska, Podenců.

 

"Byli jsme na cestě tři dny. Jednou jsme se vyspali v hotelu a stavěli jsme jen na jídlo a na venčení, budou rádi, když si protáhnou nohy, je to pro ně stres. Neví kam jedou, co se s nimi bude dít. Je to pro ně extrémní zátěž,“ vysvětluje Tom z organizace P.A.W.S. z Irska.

 

Neumí se mazlit

 

Na dvoře jedné firmy se schází desítky lidí a čekají na příjezd svého adoptivního chrta. Někteří si jedou pro svůj první kousek, jsou tady ale i tací, kteří si přijeli vyzvednout třeba i třetího chrta z Irska. "Je to už můj třetí pes, mám tohle plemeno ráda a chtěla jsem pomoci,“ říká Marcela Ferková.

 

"Tohle je můj první chrt, obdivuju je, jsou to aristokrati, zaslouží si lepší život, než vyhlídky na utracení. U nás se bude mít dobře,“ říká Petra Dubská.

 

Manželé Lacinovi už dovezli z Irska, Velké Británie a Španělska zhruba 150 psů, kterým se u nás podařilo sehnat nové rodiny. Jejich adaptování není vždy lehké. "Oni žijí od malička jen v klecích, neznají nic jiného než trénink, závody a dril. Neumí se mazlit, malá zvířata považují za kořist, neumí chodit po schodech, lekají se zrcadel, prostě jejich svět je omezen na klec a závodiště. Noví páníčci si s nimi musí dát tu práci a postupně je naučit, že ruce jsou na mazlení, ostatní domácí zvířata se neloví. Navíc chrti vás naučí rychle uklízet v kuchyni. Jsou vysocí a umí si sami podat třeba přichystanou svačinu z kuchyňské linky,“ směje se Magdalena Lacinová.

 

Máte zájem adoptovat si vysloužilého dostihového běžce z Irska nebo Anglie? Podívejte se na stránky http://www.adopcechrtuforum.cz

Daniela Pilařová